Aktualności
Powstaje Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych UKSW
2012.02.23 13:35 , aktualizacja: 2012.02.27 09:58
Autor: Konrad Wojnarowski, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
23 lutego br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wziął udział w uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele uniwersyteckim, po której goście wzięli udział w sympozjum wprowadzającym pt. „Matematyka i filozofia”. Referaty wygłosili prof. UKSW dr hab. Anna Lemańska oraz prof. dr hab. Władysław Narkiewicz. Po dokonaniu ceremonii poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych wręczono tytuł Doktora Honoris Causa prof. Andrzejowi Schinzlowi – światowej sławy matematykowi i członkowi PAN.
Powstające Centrum, wyposażone w specjalistyczne laboratoria, ma pełnić funkcję zaplecza doświadczalnego dla uczelni na kierunkach chemii, fizyki i biologii. Prosta, czysta i nowoczesna forma, funkcjonalny i czytelny układ pomieszczeń, otwarte powierzchnie wspólne oraz przeszklone patio z roślinnością dadzą naturalne tło dla działalności naukowej obiektu.
Jednym z celów budowy inwestycji jest zwiększenie transferu wiedzy ze świata nauki do gospodarki dzięki wzmocnieniu infrastruktury badawczo rozwojowej. Do użytku oddane zostaną pomieszczenia wyposażone w odpowiednią aparaturę i specjalistyczne urządzenia laboratoryjne. Pozwoli to nie tylko wypełnić lukę badawczo-naukową i dydaktyczną UKSW, ale także stanie się szansą na efektywne zaspokajanie naukowych potrzeb regionu.
Całkowity koszt inwestycji to 64 549 700 zł. Kwota dofinansowania w ramach RPO WM 2007-2013 miałaby pokryć ponad 43 procent wartości projektu (blisko 28 mln zł).W tej sprawie zgłoszony został projekt i trwa procedura, mająca na celu ustalić wszystkie szczegóły, natomiast decyzję w tej sprawie podejmie w określonym czasie zarząd. Pozostałe środki to wkład własny uczelni i dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Liczba wyświetleń: 1013
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.