Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

2012.03.01 14:05 , aktualizacja: 2012.03.08 12:59

Autor: Agnieszka Zdanowicz, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

1 marca br. przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

 

W uroczystościach, udział wzięli m.in.: Prezydent RP Bronisław Komorowski, Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz oraz wicewojewoda Dariusz Piątek. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Leszek Ruszczyk. Tegoroczne, drugie obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowane zostały przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Uroczystości rozpoczęły się wykonaniem hymnu państwowego oraz uroczystą zmianą warty na posterunku honorowym przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie w asyście żołnierzy Wojska Polskiego wieńce złożyły zgromadzone delegacje przedstawicieli najwyższych władz państwowych i samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz innych organizacji kombatanckich.

 

Uroczystość uświetniło przemówienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który podkreślił, iż tragedią tych żołnierzy była samotna walka o wolne Państwo Polskie. Prezydent zaznaczył, że pamięć o nich zachowała się w polskiej tradycji, w polskich rodzinach i  dotrwała do wolnej, niepodległej Polski.

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011r. Jest hołdem dla  bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy broniąc niepodległego Państwa Polskiego, walczyli o prawo do jego samostanowienia. 1 marca 1951 r. funkcjonariusze UB dokonali wyroku śmierci na przywódcach WiN-u. Tego dnia siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec - zostało straconych w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie.

  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk

Liczba wyświetleń: 418

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.