Aktualności
Szlak wodny Gdańsk-Warszawa – współpraca regionów szansą na rewitalizację
2012.03.06 11:55 , aktualizacja: 2012.03.06 15:08
Autor: Agnieszka Zdanowicz, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
5 marca br. dyskutowano w Toruniu na temat możliwości rozwoju szlaku wodnego E40. List intencyjny w sprawie rewitalizacji i aktywizacji tego strategicznego korytarza tranzytowego podpisali przedstawiciele samorządów – województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. Mazowsze reprezentował wicemarszałek Leszek Ruszczyk.
Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok w kierunku rewitalizacji i aktywizacji gospodarczej odcinka projektowanej Międzynarodowej Drogi Wodnej E40 Gdańsk-Bydgoszcz-Toruń-Warszawa. Inicjuje on współpracę międzyregionalną, która pozwoli na efektywną wymianę doświadczeń, a przez dążenie do zrównoważonego rozwoju obszaru Dolnej Wisły umożliwi rozwinięcie potencjału ekonomicznego szlaku.
Na mocy porozumienia powołany zostanie zespół roboczy, w skład którego wejdą, reprezentujący zainteresowane województwa, eksperci do spraw gospodarki, ekologii, hydrologii, transportu i psychologii społecznej oraz kluczowi przedsiębiorcy. Ważnym etapem przedsięwzięcia jest również popularyzacja wiedzy na temat możliwości gospodarczego i turystycznego wykorzystanie dolnego biegu Wisły. Koordynację służących temu działań powierzono województwu kujawsko-pomorskiemu.
Strategia transportu na poziomie krajowym, uwzględniająca rozwój dróg śródlądowych, jest jednym z priorytetów rozwoju sieci komunikacyjnej, a co za tym idzie gospodarczej kraju. Decyzja o podjęciu trudu wspólnej rewitalizacji szlaku wodnego E40 to inicjatywa, poprzez którą województwa same starają się przygotować projekty związane z odbudową tej szczególnej gałęzi transportu– podsumował spotkanie wicemarszałek Leszek Ruszczyk.
Droga wodna E40 jest wodnym korytarzem tranzytowym Wschód-Zachód. Łączy Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym. Na terenie Polski prowadzi z Gdańska, w górę Wisły do Warszawy, a dalej Narwią i Bugiem do Brześcia, gdzie łączy się z drogą wodną prowadzącą przez Polesie do Dniepru.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 662
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.