Aktualności

Im więcej wiesz, tym zdrowiej jesz!

2012.03.12 14:55

Autor: Dorota Łucja Cichocka (na podst. materiałów Biura Prasowego), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Dzięki 2,17 mln zł dotacji z UE powstanie klaster spinający wiedzę i doświadczenie agrobiznesowe. 12 marca br. umowę w tej sprawie podpisali Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski i rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr hab. Alojzy Szymański.

 

Coraz świadomiej wybieramy produkty żywnościowe. Mimo to wciąż trudno ustrzec się przed nieprofesjonalnym podejściem niektórych przedsiębiorców czy dostawców. Aby usługi dotyczące żywności były na wyższym poziomie, a nasze bezpieczeństwo rosło, SGGW uruchamia projekt, który pozwoli m.in. na śledzenie towaru od producenta, przez dostawców po odbiorcę. Realizacja tego nowatorskiego w skali kraju projektu może się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa i zdrowotności produktów żywnościowych, a tym samym do podniesienia poziomu zaufania konsumentów. Przedsięwzięcie możliwe jest dzięki ścisłej współpracy uczelni wyższej – SGGW, przedsiębiorstw (obecnie siedmiu firm: EWA-BIS Sp. z o.o., Logopak East Sp. z o.o., Freshmazovia.com Sp. J., Agrovative, Marsz Consult, BOC Information Technologies Consulting Sp. z o.o., Ekorynki.pl) oraz dwóch branżowych instytucji z otoczenia biznesu: Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Spożywczy” i Izby Zbożowo-Paszowej. Co ważne – każdy zainteresowany podmiot będzie mógł stać się członkiem klastra.

 

Produkcja żywności to ważny obszar gospodarki, zwłaszcza na Mazowszu, które jest liderem w produkcji owoców i warzyw, ale też mleka czy drobiu. Sektor przetwórstwa spożywczego wymaga rozwiniętych technologii, a projekt, na który podpisujemy dziś umowę, to właśnie element bardzo nowoczesnej drogi do lepszej jakości, transferu wiedzy do praktyki – powiedział marszałek Adam Struzik.

 

Podpisanie tej umowy to potwierdzenie osiągnięć SGGW. To początek tworzonego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Centrum Współpracy z Gospodarką, którego zadaniem będzie transfer wiedzy do gospodarki, osiągnięć naukowych bezpośrednio do przedsiębiorstw. Cieszymy się, że nasza uczelnia została dostrzeżona, bo nie tylko kształcimy, badamy, ale wprowadzamy również innowacyjność do gospodarki i realizujemy inicjatywy mające wpływ na jej rozwój – dodał rektor uczelni prof. dr hab. Alojzy Szymański.

 

Projekt SGGW dotyczy sfery badawczo-rozwojowej i tworzy spójną całość z innymi podpisanymi ostatnio umowami dotyczącymi innowacyjności w regionie. Widać, że pojawia się szansa na to, by jednostki naukowe, uniwersytety ściśle wiązały się z gospodarką. To bardzo ważne dla województwa i dla kraju – podsumował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Dzięki projektowi w regionie powstaną korporacyjne powiązania, które przyspieszą rozwój przedsiębiorstw zajmujących się agrobiznesem. Przedsięwzięcie jest w pełni nowatorskie – dotychczas agrobiznes nie doczekał się usług tworzonych na bazie bieżącego wykorzystania w biznesie dokonań nauki oraz wspólnego szukania innowacyjnych rozwiązań. Efektem tej współpracy będzie internetowa platforma, która stanie się źródłem informacji o innowacjach w agrobiznesie. Umożliwi ona również przedsiębiorcom skupionym w klastrze bezpłatne korzystanie z pięciu nowatorskich usług – udostępnianych za pośrednictwem sieci Internet w ramach dwóch modułów: Food Safety i Food Professional.

 

Pierwszy z nich to dwie platformy on-line – do zarządzania łańcuchem dostaw i do doradztwa w zakresie zarządzania jakością. W ramach nich użytkownicy uzyskają dostęp do oprogramowania wspierającego śledzenie pochodzenia produktów oraz umożliwiającego odwzorowywanie przepływu towarów w łańcuchu żywnościowym. Będą mieli również możliwość korzystania z usług doradczych świadczonych on-line. Drugi moduł –Food Professional to przede wszystkim internetowe szkolenia – m.in. z bezpieczeństwa żywnościowego, higieny, prawa żywnościowego, międzynarodowego prawa transportowego, logistyki, pakowania, znakowania żywności. Drugi moduł umożliwi również wymianę informacji i pozyskiwanie inwestorów do realizowanych wspólnie projektów. Będzie on swego rodzaju giełdą pomysłów, na której członkowie klastra będą prezentować swoje pomysły oraz szukać dla nich finansowania. Moduł ten da też możliwość tworzenia on-line grup roboczych – zrzeszania osób realizujących konkretny projekt.

 

Całość rozwiązań zostanie oparta na najnowszych komponentach i technologiach w zakresie tworzenia oprogramowania. Wszystkie moduły platformy zostaną zintegrowane w ramach portalu Klastra Innowacji w Agrobiznesie. Architektura IT rozwiązania stworzonego w projekcie będzie miała charakter innowacji procesowej. W wyniku realizacji projektu sposób świadczenia usług przez Klaster Agrobiznesu uzyska charakter S2B (science to bussines).

 

Projekt jest niezwykle istotny nie tylko dla scalenia działań agrobiznesowych czy podniesienia ich jakości, ale również dla podniesienia konkurencyjności firm działających w tej branży. Jego całkowita wartość to ponad 2,5 mln zł.

  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc

Liczba wyświetleń: 726

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.