Aktualności
Pruszkowski szpital z ekologiczną energią
2012.03.15 16:00 , aktualizacja: 2012.03.15 16:10
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Szpital Kolejowy w Pruszkowie będzie w pełni samodzielny pod względem zaopatrzenia w energię elektryczną, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości ponad 3,9 mln zł szpital będzie mógł taniej i ekologicznie wytwarzać energię cieplną i prąd. 15 marca br. umowę na realizację projektu podpisali wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski oraz dyrektor szpitala lek. med. Krzysztof Rymuza.
Nowe rozwiązania pozwolą na pełniejsze korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Szpital od ok. 10 lat korzysta już z pomp ciepła do ogrzewania części budynków oraz energii słonecznej dzięki kolektorom o powierzchni ok. 60 m, zainstalowanym na dachu. Dodatkowo, w okresach spadków temperatur, wykorzystywany jest piec zasilany olejem.
Dofinansowany z UE projekt dotyczy zastosowania pięciu pomp ciepła wykorzystujących energię geotermalną. Ciepła woda z głębi ziemi będzie ogrzewać wszystkie budynki szpitala.
Aby zabezpieczyć optymalne ogrzewanie, przebudowie ulegnie również kotłownia, w której zainstalowany będzie agregat kogenereracyjny zasilany gazem. Pozwoli to stosować produkcję skojarzoną – kogenerację, czyli wytwarzać energię elektryczną i energię cieplną. Takie zmiany przyniosą korzyści zarówno dla środowiska (ograniczenie emisji spalin z kotła olejowego oraz emisji dwutlenku węgla ), jak i dla budżetu szpitala – system ten pozwoli ograniczyć koszty dostarczania prądu o ok. 300 tys. zł rocznie Dofinansowany projekt pozwoli szpitalowi na pełne zabezpieczenie potrzeb placówki na prąd i energię cieplną.
Liczba wyświetleń: 703
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.