Aktualności
Produkt tradycyjny i regionalny a rozwój regionu
2012.03.16 13:40 , aktualizacja: 2013.09.13 10:14
Autor: Anna Woszczyk, Departament Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
15 marca br. odbyła się w Skaryszewie (pow. radomski) konferencja pt. „Produkt tradycyjny i lokalny szansą rozwoju regionu”. Podczas spotkania Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Leszek Ruszczyk.
Zgodnie z „Planem Działania Samorządu Województwa Mazowieckiego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Poprawy Jakości Artykułów Żywnościowych na Mazowszu w latach 2007-2013” w regionie stale podejmowane są działania promocyjno-informacyjne dotyczące podnoszenia jakości mazowieckiej żywności ekologicznej, tradycyjnej i regionalnej. Konferencja w Skaryszewie była pierwszym z sześciu zaplanowanych na 2012 r. spotkań wpisujących się w cele dokumentu.
W obradach wzięli udział producenci i przetwórcy produktów rolnych, rolnicy z gmin południowego Mazowsza oraz przedstawiciele lokalnych LGD i instytucji okołorolniczych. Poruszono kwestię europejskich systemów certyfikacji żywności i znaków jakości. Omówiono też zagadnienia związane z produkcją ekologiczną oraz edukacją młodzieży w zakresie zdrowego żywienia.
-Dziedzictwo kulinarne jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego – podkreślił podczas wystąpienia wicemarszałek Leszek Ruszczyk. Przekazywane z pokolenia na pokolenie zwyczaje kulinarne są istotnym czynnikiem integrującym lokalne społeczności. Naturalne bogactwo regionu w połączeniu z odpowiednio przygotowanymi działaniami promocyjnymi może okazać się źródłem dodatkowych dochodów dla mieszkańców terenów wiejskich. To również szansa dla całego Mazowsza, które, dzięki kulturowej różnorodności budzi zainteresowanie turystów i umacnia swoją pozycję wśród polskich regionów – podsumował wicemarszałek.
Konferencja zorganizowana została przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Urząd Miasta i Gminy w Skaryszewie oraz Lokalną Grupę Działania „Wspólny Trakt”.
Liczba wyświetleń: 989
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.