Aktualności

O projekcie THE ISSUE w urzędzie marszałkowskim

2012.03.21 15:00 , aktualizacja: 2012.03.22 14:15
Autor: Konrad Wojnarowski, Wydział Zarzadu, Wprowadzenie: Elwira Kasprzak
Fot. Konrad Wojnarowski
Fot. Konrad Wojnarowski
Fot. Konrad Wojnarowski
Fot. Konrad Wojnarowski

21 marca br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się seminarium wprowadzające w tematykę projektu unijnego THE ISSUE. Spotkanie rozpoczął marszałek Adam Struzik.

 

THE ISSUE to akronim angielskiej nazwy – „Traffic Heath Environment Intelligent Solutions for Sustaining Urban Economies” („Transport, Zdrowie i Środowisko. Inteligentne rozwiązania w kierunku zrównoważonej gospodarki miejskiej”). Projekt powstał, by umożliwić zebranie oraz koordynowanie już istniejących i planowanych programów badawczych i rozwojowych, istotnych z punktu widzenia inteligentnych systemów transportowych, zdrowia i środowiska, a także w celu rozpowszechniania najlepszych praktyk i spójnego ukierunkowania działań w zakresie nowych technologii. W związku z tym utworzono konsorcjum, które skupia regiony z czterech państw europejskich: Francji (Akwitania i Midi-Pyrénées), Polski (Mazowsze), Wielkiej Brytanii (East Midlands) oraz Włoch (Molise).

 

W każdym z regionów został stworzony klaster badawczy, składający się z jednostki władzy lokalnej, instytucji naukowej oraz firmy komercyjnej. Powstała w ten sposób tzw. potrójna helisa. Polskie uczestnictwo w projekcie jest reprezentowane odpowiednio przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie oraz firmę Intergraph Polska.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zaznaczył, jak ważne jest zestawienie trzech elementów, a mianowicie transportu, środowiska i zdrowia, które są kluczowymi zagadnieniami projektu THE ISSUE, mającego na celu upowszechnianie inteligentnych rozwiązań dotyczących systemu transportowego w obszarach zurbanizowanych. Będzie to możliwe dzięki współpracy międzynarodowej regionów i innowacyjnych klastrów badawczych. Marszałek Adam Struzik określił transport jako jeden z fundamentalnych priorytetów naszego regionu oraz podkreślił jego wpływ, jaki wywiera na środowisko i zdrowie człowieka. – Musimy wykorzystać potencjał tego projektu na Mazowszu – powiedział marszałek, otwierając dyskusję.

 

Projekt THE ISSUE rozpoczął się 1 grudnia 2011 r. i został zaplanowany na 3 lata, do 30 listopada 2014 r.
 

Liczba wyświetleń: 741

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.