Aktualności

Nowoczesne technologie na Mazowszu

2012.03.22 11:20 , aktualizacja: 2012.03.22 14:41

Autor: Konrad Wojnarowski, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka


21 marca br.  Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik złożył wizytę w Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, gdzie miał okazję spotkać się z dyrekcją i kadrą naukową placówki. 

 

Marszałek Adam Struzik przyjrzał się dzialalności instytutu i zwiedził laboratoria. Zapoznał się również z projektem „Rozbudowa i Modernizacja Laboratorium Laserów Wielkiej Mocy”, którego realizacja stała się możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego kwotą 3 mln zł. Projekt realizowany jest od połowy 2011 roku i zakłada zakup nowoczesnego, innowacyjnego w skali świata wyposażenia. Dzięki inwestycji instytut będzie mógł w pełni uczestniczyć w europejskim programie badań fuzji, który w przyszłości ma doprowadzić do stworzenia taniego i bezpiecznego źródła energii, wykorzystującego zjawisko fuzji termojądrowej.

 

Nowoczesne urządzenia diagnostyczne, w które będzie wyposażone laboratorium to także szansa dla naukowców z innych dziedzin. Będą one wykorzystywane m.in.: w technologiach materiałowych, nanotechnologiach, badaniach nad półprzewodnikami czy naukach mechanicznych i przyrodniczych. Jednak przede wszystkim jest to duża szansa dla nauk medycznych, związanych z hadronową terapią nowotworów.

 

Instytut jako jedyny w kraju dysponuje laserami wielkiej mocy. Placówka reprezentuje Polskę w projekcie Unii Europejskiej EURATOM-Fuzja, a także zarządza badaniami nad energetyką termojądrową w kraju. Jak podkreślił podczas spotkania marszałek Adam Struzik, IFPiLM to jeden z najlepszych w kraju instytutów zajmujących się fizyką i astronomią. Od 36 lat prowadzi badania dotyczące plazmy gorącej i kontrolowanej fuzji jądrowej.

  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski

Liczba wyświetleń: 791

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.