Aktualności

O potencjale europejskich miast

2012.03.26 09:50 , aktualizacja: 2017.01.31 11:09

Autor: Justyna Niedzielak, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

 

 

Europejska konkurencyjność w czasach kryzysu, dynamika miast, sprawowanie rządów w Europie oraz kluczowa rola władz lokalnych i regionalnych w procesie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną to główne zagadnienia poruszane w dniach 22-23 marca br. w Kopenhadze podczas 5. Szczytu Regionów i Miast, organizowanego przez Komitet Regionów we współpracy z Miastem Kopenhaga i Regionem Stołecznym Danii. W szczycie oraz nadzwyczajnym posiedzeniu Prezydium Komitetu Regionów wziął udział marszałek Adam Struzik. 

 

 

W spotkaniu uczestniczyli czołowi politycy UE, m. in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz Helle Thorning-Schmidt, premier Danii, obecnie sprawującej prezydencję w UE. Podczas sesji otwierającej przewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił, że miasta dotkliwie odczuły skutki kryzysu, zwłaszcza, jeśli chodzi o zatrudnienie młodych ludzi. Miasta nie tylko stawiają czoła wyzwaniom. To również miejsca, w których pojawia się wiele możliwości. Wykazują one nadzwyczajną zdolność do wynajdowania nowych, innowacyjnych sposobów radzenia sobie z szybko zmieniającą się sytuacją społeczną, gospodarczą i ekologiczną. Dzięki wysokiemu standardowi życia, jaki oferują swym mieszkańcom, miasta europejskie stają się przykładem dla miast w innych częściach świata – podkreślił przewodniczący. José Manuel Barroso zwrócił także uwagę na kluczową rolę, jaką europejskie miasta odgrywają w realizacji celów strategii „Europa 2020” w zakresie zatrudnienia, inwestycji, badań, edukacji i włączenia społecznego. Wezwał także czołowych działaczy samorządów lokalnych w UE do zdecydowanych działań w obronie projektu integracji europejskiej.

 

Przez dwa dni, ponad 300 burmistrzów i prezydentów regionów z 27 państw członkowskich UE, wraz z czołowymi architektami, urbanistami i naukowcami debatowało na temat „Europejskiej tkanki miejskiej XXI wieku”. Koncepcja ta uwzględnia demonstrowaną od dawna zdolność europejskich miast i regionów do podnoszenia jakości życia. Zwrócono uwagę, że innowacyjne planowanie przestrzenne prowadzi do owocnej wymiany kulturalnej, gospodarczej i społecznej. Spotkanie było okazją do podzielenia się doświadczeniami w zakresie sprawdzonych rozwiązań lokalnych i regionalnych, a także do wykazania silnego zaangażowania politycznego w dziedzinie zrównoważonego rozwoju miejskiego – zarówno w kontekście przyszłorocznej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju (Rio+20), jak i w dłuższej perspektywie. Na zakończenie członkowie KR podpisali Deklarację Kopenhaską - zobowiązanie do czynienia miast piękniejszymi, bardziej zielonymi, solidarnymi, konkurencyjnymi i lepiej zintegrowanymi z otoczeniem.

 

Wydarzeniu towarzyszyła  wystawa „Kolorowe miasta: piękne, zielone, inteligentne i integracyjne”, obrazująca dobre praktyki z zakresu zrównoważonego rozwoju w 30 miastach i regionach. Wystawa prezentowana będzie (w maju) w siedzibie Komitetu Regionów oraz (w październiku) w siedzibie Komisji Europejskiej podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.

Liczba wyświetleń: 528

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.