Aktualności

Spotkanie z Radą Artystyczno-Programową Warszawskiej Opery Kameralnej

2012.03.27 14:30

Autor: Łukasz Welenc, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

26 marca br. marszałek Adam Struzik i członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk spotkali się z przedstawicielami Rady Artystyczno-Programowej Warszawskiej Opery Kameralnej.

 

Rada, na czele z przewodniczącym Jerzym Artyszem, zwróciła się do marszałka z prośbą o spotkanie celem omówienia trudnej sytuacji finansowej Opery. Jak podkreślono, radykalny program oszczędnościowy Samorządu Województwa Mazowieckiego sprawia, że środków zarezerwowanych w budżecie Opery nie wystarczy nawet na pokrycie kosztów stałych instytucji. Dalsze funkcjonowanie tej znakomitej placówki zostało poważnie zagrożone.

 

Podczas spotkania przyznano, że Warszawska Opera Kameralna jest perłą wśród instytucji muzycznych w Polsce i należy przedsięwziąć środki, by zapewnić jej stały, harmonijny rozwój. Dlatego podstawowym postulatem Rady jest przywrócenie takiego poziomu dotacji placówce, który umożliwiłby realizację Festiwalu Mozartowskiego w pełnym jego kształcie.

 

Marszałek Adam Struzik zwrócił uwagę na wstępne wyniki przeprowadzonej w Operze kontroli. Jak podkreślił, wykryte w jej trakcie liczne nieprawidłowości wymagają szczegółowej analizy działalności instytucji i przygotowania propozycji restrukturyzacyjnych. Zarząd Województwa Mazowieckiego będzie szukał rozwiązań dotyczących problemów finansowych, z którymi boryka się obecnie wiele samorządowych jednostek organizacyjnych. Jak podkreślił marszałek, samorząd województwa nie boi się trudnych rozmów, bo tylko poprzez dialog i wieloaspektowe poznanie sytuacji można wypracować skuteczne środki zaradcze. Kondycja Opery jest kwestią bardzo istotną, dlatego będzie ona wnikliwie rozpatrywana.

  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc

Liczba wyświetleń: 877

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.