Aktualności

Z wizytą w Wydziale Nauk Historycznych UW

2012.04.05 10:15 , aktualizacja: 2012.04.05 10:21

Autor: Konrad Wojnarowski, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski

4 kwietnia br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik złożył wizytę w Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Gospodarzem spotkania była dziekan wydziału prof. dr hab. Elżbieta Barbara Zybert.

 

Jednym z głównych punktów wizyty było zwiedzanie Sali Kolumnowej. W lutym br., po półwiecznym pełnieniu funkcji magazynu bibliotecznego, sala została ponownie otwarta. To jedno z najpiękniejszych wnętrz stolicy – zachwyca szlachetnością proporcji, wysmukłymi kolumnami i elegancją architektonicznych detali. Sala, inspirowana arcydziełami architektury grecko-rzymskiej, pamięta młodego Fryderyka Chopina i czasy fundowania Uniwersytetu w II dekadzie XIX wieku. Dziś wraca do swojego dawnego splendoru i funkcji reprezentacyjno-muzealnej.

 

W przestronnym wnętrzu Sali Kolumnowej miały miejsce uniwersyteckie wystawy sztuk pięknych, a w listopadzie 1862 roku właśnie tu dokonała się uroczysta inauguracja Szkoły Głównej. W kolejnych dekadach XIX i XX wieku sala pełniła rolę to auli uniwersyteckiej, to sali seminaryjnej, ale była przede wszystkim – aż po okres międzywojenny – galerią dzieł sztuki, które służyły nie tylko przyszłym malarzom i rzeźbiarzom, ale też miłośnikom sztuki starożytnej i renesansowej. Z czasem sala stała się magazynem bibliotecznym. Obecnie wraca do dawnej świetności i w sposób szczególny – za sprawą bogatej historii i wielkiej roli w nauce i kulturze narodowej – staje się jednym z symboli Warszawy.

 

Marszałek zwiedził też pomieszczenie po dawnym mieszkaniu Fryderyka Chopina, który w gmachach uniwersyteckich spędził dziesięć lat.

 

Wizyta stała się także okazją do dyskusji z przedstawicielami środowiska uniwersyteckiego na temat przedsięwzięć kulturalnych w stolicy i na Mazowszu. Podsumowano też dotychczasowe projekty i zadeklarowano dalszą współpracę. W spotkaniu wziął również udział radny województwa mazowieckiego Mirosław Adam Orliński.

Liczba wyświetleń: 673

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.