Aktualności
WOPR ma już 50 lat
2012.04.12 11:10 , aktualizacja: 2012.04.16 12:02
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
11 kwietnia br. świętowano w Warszawie 50-lecie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas uroczystości marszałek Adam Struzik uhonorował jednostkę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.
Wręczając odznaczenie, marszałek podkreślił ogromne znaczenie pracy ratowników i instruktorów oraz nieoceniony wkład WOPR-u wnoszony w rozwój nowoczesnego ratownictwa wodnego w naszym regionie i całej Polsce. Złożył też życzenia niegasnącej satysfakcji z realizowanych zadań oraz wielu sukcesów w pracy na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa wodnego.
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest specjalistycznym stowarzyszeniem o zasięgu ogólnokrajowym. Powstałe w 1962 r. WOPR przejęło wszystkie sprawy związane z ratownictwem wodnym od Polskiego Związku Pływackiego. Jego członkowie to pasjonaci, ludzie pełni poświęcenia i zaangażowania. Każdego roku organizują naukę pływania dla młodzieży, prowadzą pogadanki edukacyjne, zabezpieczają imprezy – spływy kajakowe, zawody pływackie, regaty żeglarskie z Mistrzostwami Polski włącznie. Prowadzą również wspólne patrole z policją i strażą pożarną na wodzie, a także współpracują z organizacjami zajmującymi się ekologią i czystością wód. Wszystkie te działania sprawiają, że organizacja cieszy się ogromnym szacunkiem i zaufaniem społecznym.
Jak podkreślono podczas uroczystości, w ciągu pięćdziesięciu lat, WOPR przeszkoliło ponad 350 tys. ratowników. Nawiązano również do policyjnych statystyk, według których w 2011 r. utonęło 396 osób, z czego blisko 90 proc. w miejscach niestrzeżonych lub zabronionych. Podstawową przyczyną utonięć jest brak umiejętności pływania, wyobraźni i brawura – przestrzegano. Dlatego najlepiej jest pływać i uprawiać sporty wodne w miejscach, gdzie są ratownicy WOPR.
Liczba wyświetleń: 627
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.