Aktualności
O projekcie rewitalizacji Willi Narutowicza
2012.04.12 11:00 , aktualizacja: 2012.04.12 12:17
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
11 kwietnia br. marszałek Adam Struzik spotkał się z prezydentem Lechem Wałęsą. Rozmowy dotyczyły zagospodarowania Willi Narutowicza, wydzierżawionej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego Instytutowi Lecha Wałęsy.
Spotkanie miało na celu stworzenie koalicji partnerów – przedstawicieli instytucji publicznych i sektora prywatnego – która przyczyni się do rewitalizacji historycznej Willi Prezydenta Gabriela Narutowicza i stworzenia w niej nowoczesnego obiektu konferencyjnego oraz siedziby „Prezydenckiej Biblioteki Lecha Wałęsy” i Fundacji „Instytut Lecha Wałęsy”.
Wydzierżawianie budynku przez Instytut Lecha Wałęsy to z jednej strony zagwarantowanie dla tak ważnej instytucji reprezentacyjnej siedziby, a z drugiej pewność, że Willa Narutowicza będzie miejscem otwartym dla mieszkańców stolicy i całego kraju. Dzięki nowym przestrzeniom Instytut będzie mógł poszerzyć zakres swoich dotychczasowych prac. W planach jest m.in. działalność edukacyjna (prowadzenie warsztatów dotyczących współczesnej historii Polski), konferencyjna i wystawiennicza, w tym otwarcie ekspozycji dotyczącej polskiej drogi do wolności i historii „Solidarności”. Dodatkowo Fundacja zobowiązała się do wykonania generalnego remontu, a później prac konserwatorskich i napraw zabytkowego budynku.
Willa Narutowicza powstała ok. 1921 r. według projektu Mariana Kontkiewicza dla pierwszego prezydenta II Rzeczpospolitej. Budynek jest znakomicie położony, przy ulicy Parkowej, w bezpośrednim sąsiedztwie Belwederu, Parku Łazienkowskiego i obiektów rządowych. Willa została zbudowana w tzw. stylu dworkowym i mimo licznych powojennych przekształceń zachowała jego najczytelniejsze znamiona. Sam autor projektu – Marian Kontkiewicz, był jednym z czołowych warszawskich architektów początku XX w. Dworkowy charakter willi nie jest przypadkowy. Odzwierciedla charakterystyczną dla tego okresu fascynację polską architekturą dworkową przełomu XVIII i XIX w.
Liczba wyświetleń: 872
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.