Aktualności

Parlamentarny Zespół ds. Warszawy i Mazowsza

2012.04.13 12:40 , aktualizacja: 2012.04.13 16:14

Autor: Łukasz Welenc, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Łukasz Welenc
  • fot.Łukasz Welenc
  • fot.Łukasz Welenc

12 kwietnia br. odbyło się pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Warszawy i Mazowsza. W inauguracyjnym spotkaniu Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali przewodniczący Sejmiku Ludwik Rakowski, marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski oraz członek zarządu Wiesław Raboszuk.

 

Parlamentarny Zespół ds. Warszawy i Mazowsza został powołany w celu podejmowania działań służących rozwojowi Mazowsza i m.st. Warszawy. Do jego zadań należeć będzie współpraca z samorządami z województwa mazowieckiego, wypracowywanie i przedstawianie organom Sejmu i Senatu RP, rządowi oraz instytucjom europejskim rozwiązań dotyczących rozwoju regionu i m.st. Warszawy. Stawia on sobie za cel także wsparcie projektów infrastrukturalnych realizowanych w województwie mazowieckim. W pracach Zespołu, który będzie obradował co najmniej raz na kwartał, będą brali udział eksperci z różnych dziedzin, w zależności od poruszanych tematów.

 

Podczas inauguracyjnego posiedzenia został przyjęty plan prac Zespołu. Pierwszymi tematami,  którymi zajmą się posłowie i senatorowie z Mazowsza, będzie sytuacja w służbie zdrowia i kontraktacja usług przez NFZ na Mazowszu. Kolejne to m.in. zmiany prawne dotyczące janosikowego, nowa perspektywa finansowa środków z UE na lata 2014-2020, układ drogowy na terenie województwa mazowieckiego, ze szczególnym uwzględnieniem planowanych i realizowanych dróg ekspresowych i autostrad, rozwój infrastruktury kolejowej i lotniczej na Mazowszu, a także ustawa metropolitalna.

 

Marszałek Adam Struzik wyraził zadowolenie, że przedstawiciele samorządu województwa mogą uczestniczyć w pracach zespołu, mając swój głos na forum parlamentarnym, włączając się w merytoryczną dyskusję nad kwestiami i projektami fundamentalnymi dla rozwoju regionu.Zwrócił uwagę na to, że pewną normą w kraju stało się myślenie o Mazowszu jako o bogatym regionie, który w różnych sferach powinien swoim kosztem wspierać inne województwa. Tak się dzieje zarówno w kwestii subwencji regionalnej, jak i w obszarze ochrony zdrowia – algorytm, według którego naliczane są dotacje z NFZ sprawia, że w chwili obecnej samorządowe szpitale mają już nominalną stratę.

 

Marszałek zwrócił również uwagę na potrzebę dyskutowania o perspektywie finansowania ze środków UE w latach 2014-2020 w kontekście janosikowego. Zaznaczył, że jeżeli województwo mazowieckie nadal będzie uznawane za region rozwinięty, to będzie wspierane małymi środkami unijnymi, jednocześnie oddając duże kwoty na rzecz subwencji wyrównawczej, co w perspektywie stwarza niewielkie szanse na dynamiczny rozwój oraz realizację najważniejszych inwestycji w regionie. Zwrócił też uwagę na to, że subregiony siedlecko-ostrołęcki oraz radomski gospodarczo nadal są na niskim poziomie, porównywalnym do powiatu lubelskiego czy białostockiego – nie obejmuje ich Program Rozwój Polski Wschodniej. Przypomniał, że parlamentarzyści z Mazowsza powinni zabiegać o środki z tego programu w przyszłej agendzie.

Liczba wyświetleń: 734

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.