Aktualności

Tańce polskie mistrzów Polski

2012.04.16 14:05 , aktualizacja: 2012.04.17 11:37

Autor: Mariusz Kraszewski, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Mariusz Kraszewski
  • Fot. Mariusz Kraszewski
  • Fot. Mariusz Kraszewski
  • Fot. Mariusz Kraszewski
  • Fot. Mariusz Kraszewski
  • Fot. Mariusz Kraszewski
  • Fot. Mariusz Kraszewski
  • Fot. Mariusz Kraszewski

Polonezy, mazury, krakowiaki, oberki i kujawiaki zawładnęły w weekend Wieliszewem (pow. legionowski). A to za sprawą zorganizowanych po raz piąty Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich „Mazur”. Goście mogli podziwiać talent i kunszt młodych tancerzy, którzy po mistrzowsku opanowali kroki tańców polskich.

 

W wydarzeniu uczestniczyły najlepsze pary z 20 ośrodków tanecznych z całego kraju. W sumie wystartowało ponad 450 zawodników. W tym roku jurorzy mieli trudne zadanie, bowiem poziom prezentowany przez uczestników był niezwykle wyrównany.

 

Wśród licznie zgromadzonej publiczności obecny był m.in. wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski. Podkreślając mocne strony organizowanych w Wieliszewie mistrzostw, m.in. rodzinną atmosferę, wzorową organizację, żywiołowo reagującą publiczność oraz wysoki poziom artystyczny występów, a przede wszystkich kulturalny aspekt imprezy wyraził nadzieję na cykliczne i stałe organizowanie tutaj mistrzostw.

 

Głównym celem mistrzostw jest ochrona dziedzictwa narodowego, propagowanie polskich tańców narodowych wśród społeczeństwa oraz rozbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży tą formą tańca. Patronat nad tegorocznym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Zanim jednak rozpoczęły się finałowe zmagania taneczne, władze gminy Wieliszew i Salaspils podpisały umowę partnerską. W imieniu strony łotewskiej podpis złożył starosta Raimonds Cudars, a strony polskiej wójt Paweł Kownacki. Podpisanie dokumentu pieczętuje współpracę, która rozpoczęła się już w 2010 roku. Gminy Salaspils i Wieliszew uczestniczyły już wspólnie w europejskim programie „Europa dla obywateli”. Obecnie współrealizują program wymiany doświadczeń między przedszkolami „Comenius”.

Liczba wyświetleń: 890

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.