Aktualności

Spotkanie w pałacu w Chrzęsnem

2012.04.19 13:55 , aktualizacja: 2012.04.24 08:36

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

O koncepcji zagospodarowania zespołu pałacowo-parkowego w Chrzęsnem (pow. wołomiński) rozmawiali przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Starostwa Powiatu Wołomińskiego.

 

W wyremontowanych obiektach, starostwo w Wołominie planuje stworzenie instytucji kultury o zasięgu regionalnym. W celu wypracowania szczegółowej koncepcji, związanej z adaptacją zespołu pałacowo-parkowego do współpracy zaproszony został Samorząd Województwa Mazowieckiego, który posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu instytucjami kultury na Mazowszu.

 

 - Pałac w Chrzęsnem może stać się kulturalnym sercem powiatu wołomińskiego – zaznaczył członek zarządu Wiesław Raboszuk. – Istotne jest, żeby stworzyć instytucję tętniącą życiem, gdzie będą odbywały się zarówno wystawy, wernisaże, konferencje, jak również będzie to miejsce spotkań osób zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności artystycznych oraz sztuką. Niebagatelna może być też jego funkcja edukacyjna.

 

Uczestnicy spotkania mogli podziwiać odrestaurowany,dzięki unijnej dotacji zespół pałacowy. W ramach projektu „Adaptacja zabytkowego pałacu w Chrzęsnem na cele edukacyjno-kulturalne”  został już wyremontowany zarówno sam budynek pałacu, jak i spichlerz. Ułożono drewniane i kamienne podłogi. Odtworzono kominki, odmalowano wnętrza, a także fasady zewnętrzne wszystkich budynków zespołu pałacowego. Zawieszono żyrandole, wykończono kręcone schody w baszcie i główną klatkę schodową.  Ostatnim etapem prac wykończeniowych we wnętrzach budynków będzie ustawienie odpowiedniego do ich charakteru umeblowania. Do zagospodarowania pozostał jeszcze teren XIX-wiecznego parku.

 

Podczas spotkania 18 kwietnia br. samorząd województwa reprezentowali: członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk oraz przewodniczący sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Leszek Celej.

 

Należący do powiatu wołomińskiego późnorenesansowy zespół parkowo-pałacowy w Chrzęsnem jest jednym z cenniejszych dzieł architektury świeckiej na Mazowszu. W skład kompleksu, położonego na 3,5 ha działce, wchodzi zbudowany w 1635 roku pałac, spichrz (1893 r.), pawilon, budynek administracyjny oraz park z XIX w. Jego długa historia wiązała się nieodłącznie z tętniącym w nim życiem artystycznym. W XIX w., gdy pałac zakupił Wincenty Koskowski w Chrzęsnem zaczęli bywać przedstawiciele inteligencji i świata artystycznego Warszawy. W posiadłości tworzył m.in. jeden z największych polskich impresjonistów Władysław Podkowiński.

  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska
  • fot. Milena Szymańska

Liczba wyświetleń: 886

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.