Aktualności
Złoża łupkowe okiem mieszkańców
2012.04.20 11:20 , aktualizacja: 2012.04.20 11:50
Autor: Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Gaz łupkowy od wielu miesięcy wywołuje w Polsce ożywione dyskusje. Zwolennicy upatrują w nim szansę na uniezależnienie się od złóż importowanych. To dobra i bezpieczna alternatywa dla innych rodzajów energii – twierdzą deputowani z europejskiej komisji przemysłu. Jak zwykli mieszkańcy postrzegają tę kwestię?
W Stanach Zjednoczonych trwa wizyta przedstawicieli polskich samorządów. W dniach 18-19 kwietnia br. delegaci, wśród nich marszałek Adam Struzik, spotkali się z reprezentantami środowiska naukowego oraz mieszkańcami, którzy żyją w bezpośrednim sąsiedztwie terenów eksploatacyjnych.
Dużo do powiedzenia na temat wydobycia gazu łupkowego mieli mieszkańcy Pitsburga (w stanie Pensylwania). Zwrócili oni uwagę na nadmierną liberalizację przepisów w tym zakresie. Korzystne dla koncernów prawo destruktywnie wpływa na środowisko naturalne. Brakuje chociażby stref ochronnych i kompletnych badań środowiskowych. Jak podkreślili mieszkańcy, upatrują w złożach dużych korzyści gospodarczych, jednak obecnie eksploatacja złóż odbywa się kosztem komfortu ich życia.
Poszczególne stany prowadzą wewnętrzną politykę i mają własne akty prawne. Tymczasem kwestie wydobycia gazu łupkowego wymagają restrykcyjnego uregulowania – podkreślali mieszkańcy Pitsburga. Dlatego z aprobatą spotkały się, zaprezentowane przez przedstawicieli polskich agencji środowiskowych, europejskie regulacje w tym zakresie.
O rozwiązaniach technologicznych dyskutowano z naukowcami z West Virginia University. Placówka posiada tereny bogate w gaz łupkowy i zamierza rozpocząć wydobycie. Będzie to przedsięwzięcie nie tylko komercyjne, ale także okazja do działań badawczych. Specjaliści z West Virginia University podkreślili, że można wydobywać gaz łupkowy bez zagrożenia dla mieszkańców i środowiska. Należy jednak wdrażać najnowocześniejsze technologie, stale monitorować wpływ prac na otoczenie i dyscyplinować koncerny do restrykcyjnego przestrzegania prawa.
Zwrócono też uwagę na konieczność rzetelnego informowania lokalnej społeczności zarówno o korzyściach, jak i o wszystkich uwarunkowaniach procesu wydobycia. Społeczne zaufanie jest ważnym czynnikiem powodzenia przedsięwzięcia.
Liczba wyświetleń: 723
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.