Aktualności
Wydobycie gazu łupkowego - jak to wygląda na żywo?
Przedstawiciele polskich województw, przebywający w Stanach Zjednoczonych, osobiście obserwują wpływ wydobycia gazu łupkowego na poszczególne społeczności w USA. Amerykanie otwarcie dzielą się informacjami, swoimi doświadczeniami i opiniami w tym zakresie.
O regulacjach prawnych, zasadach wydawania pozwoleń na wiercenia i eksploatację gazu na terenach publicznych i prywatnych rozmawiano podczas wizyty w Departamencie Ochrony Środowiska Stanu Pensylwania. Jak się okazuje procedura jest nad wyraz prosta - wypełnienie jednostronicowego formularza podania i dołączenie kilku niezbędnych załączników. Należy tylko dysponować blisko dwuhektarowym terenem na jeden odwiert oraz mieć pozwolenie na czerpanie wody na szczelinowanie (1 szczelinowanie ok. 20 milionów litrów). Do tej pory departament wydał ok. 11 tys. pozwoleń na odwierty, z czego ponad 5 tys. zostało już wykonanych. Kontrolą przestrzegania przepisów środowiskowych w tym zakresie zajmuje się na stałe ponad 100 inspektorów, którzy w ciągu roku wykonują kilka tysięcy inspekcji.
Przedstawiciele województw, w tym marszałek Adam Struzik, mieli możliwość naocznie przekonać się, jak odbywa się eksploatacja gazu łupkowego oraz poznać szczegóły techniczne wydobycia tego surowca, wizytując jeden z odwiertów w stanie West Virginia.
Dalszą część wizyty polska delegacja spędziła w Teksasie, stanie słynącym z przemysłu wydobywczego, gdzie poznała m.in. regulacje dotyczące wydobycia gazu i ropy, nadzór nad wpływem na środowisko szczelinowania hydraulicznego (wiercenia), ustawowe regulacje produkcji gazu ze źródeł niekonwencjonalnych i perspektywy przemysłu produkcji tego surowca.
Liczba wyświetleń: 610
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.