Aktualności
Wyzwania rozwojowe samorządu tematem wystąpienia marszałka
2012.05.08 10:55 , aktualizacja: 2012.05.09 10:36
Autor: Łukasz Welenc, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Wyzwania rozwojowe samorządów - jakość usług publicznych, technologie informatyczne – to tytuł konferencji, podczas której w panelu „finansowanie ochrony zdrowia” stanowisko w imieniu samorządu województwa mazowieckiego przedstawił Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Podczas wystąpienia marszałek Adam Struzik zwrócił uwagę, że krzywdzące dla województwa skutki algorytmu podziału środków na świadczenie opieki zdrowotnej pomiędzy centralę i oddziały NFZ stanowią poważny problem dla budżetu samorządu województwa. Jako drogę do udrożnienia systemu finansowania leczenia w Polsce marszałek wskazał przeniesienie decyzyjności z poziomu krajowego na poziom regionalny albo makroregionalny. Marszałek Adam Struzik powiedział, że jeżeli nie ulegną zmianie warunki i sposoby finansowania świadczeń zdrowotnych na Mazowszu, samorządy mogą nie udźwignąć obciążeń.
Jak przypomniał marszałek, w ostatnich latach województwo, które podjęło ogromny wysiłek na rzecz zrównoważonego rozwoju, w przyszłości może się znaleźć w jeszcze trudniejszej sytuacji niż w roku bieżącym. Wieloletnie nakłady finansowe na modernizację starej infrastruktury, rozbudowę szpitali, zakup nowoczesnej aparatury i sprzętu medycznego, poprawa warunków leczenia pacjenta zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i komfortu pobytu ale również bardzo trudne procesy restrukturyzacyjne, których celem było stworzenie silnych podmiotów i ograniczenie kosztów funkcjonowania – wszystkie te działania wydają się być wciąż nieefektywne w tak niestabilnym mechanizmie finansowania ze środków publicznych.
Marszałek zwrócił uwagę na utrudniony dostęp do zawodu lekarza dla młodych ludzi, a także start młodych lekarzy. Jak podkreślił, kiedy studiował medycynę, studenci mieli łatwiejszą drogę do kształcenia i robienia specjalizacji.
Marszałek Adam Struzik zwrócił uwagę także na nowelizację ustawy o ratownictwie medycznym. Nowy system proponuje spore zmiany. W miejsce powiatowych dyspozytorni powstają dyspozytornie rejonowe. Do tej pory ratownictwem medycznym zajmował się w większości szpital lub pogotowie. Obecnie wymogi wprowadzane na podstawie nowego planu ratownictwa medycznego na Mazowszu powodują, że pojedyncze szpitale nie będą w stanie obsługiwać tak wielkich rejonów. Zarządzać rejonem będzie jedna firma wybrana w drodze konkursu, np. pogotowie ratunkowe lub szpital. Marszałek podkreślił, że projekt budzi sporo emocji i trzeba się zastanowić nad jego skutkami.
Organizatorem konferencji odbywającej się w dniach 7 – 8 maja br. po raz ósmy był Bank Gospodarstwa Krajowego wspólnie ze Związkiem Województw RP, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Miast Polskich oraz Związkiem Gmin Wiejskich RP. Główne panele spotkania poświęcone zostały szansom i wyzwaniom samorządów związanym z cyfryzacją oraz finansowym aspektom ochrony zdrowia.
Liczba wyświetleń: 704
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.