Aktualności

Deklaracja o współpracy z Chorwatami podpisana

2012.05.17 10:15 , aktualizacja: 2012.05.18 10:33

Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

O rozwoju polskich regionów i wykorzystaniu przez nasz kraj funduszy unijnych dyskutowano podczas wizyty przedstawicieli Związku Województw RP w Chorwacji. Polska delegacja, która w dniach 14-16 maja br. odwiedziła Chorwacki Związek Żupani liczyła ponad 40 osób. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali marszałek Adam Struzik oraz członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

W zaproszeniu skierowanym do polskiej strony, przewodniczący Związku Żupani Božo Galić zaznaczył, że chorwaccy żupani i przedstawiciele oddziałów Agencji Rozwoju Regionalnego są zainteresowani wymianą doświadczeń z marszałkami polskich województw. Chorwaci pytali m.in. jak składać wnioski do konkursów związanych z wykorzystaniem funduszy unijnych, jak zapewniać brakujące środki na udział w finansowaniu projektu oraz o to, jakie działania podejmować na rzecz równomiernego rozwoju regionalnego.

 

Ważnym punktem wizyty delegacji Związku Województw RP w Chorwacji był udział w konferencji pt. „Rozwój regionalny i fundusze unijne - doświadczenia Rzeczypospolitej Polskiej”. Do udziału w spotkaniu zaproszono m.in. Minister Rozwoju Regionalnego RP Elżbietę Bieńkowską, Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza, a także Wicepremiera oraz Ministra Rozwoju Regionalnego i Funduszy Unijnych Republiki Chorwacji Braneka Grčicia.

 

-W Polsce wypracowaliśmy efektywny system współpracy pomiędzy samorządem i rządem - podkresliła minister Elżbieta Bieńkowska. Bardzo ważne jest posiadanie na poziomie krajowym pakietu dokumentów strategicznych, który stanowi podstawę do negocjowania w Brukseli kwestii związanych z wdrażaniem polityki regionalnej UE. Od ośmiu lat Polska wykorzystuje wszystkie szanse, które daje jej członkostwo w UE - podsumowała minister.

 

Zwieńczeniem rozmów było podpisanie Deklaracji o współpracy pomiędzy Związkiem Województw RP i Chorwackim Związkiem Żupani. Deklaracja przewiduje m.in. współpracę w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego, w ramach prac Komitetu Regionów oraz w kwestiach związanych z rozwojem społeczno-gospodarczym z wykorzystaniem funduszy europejskich.

 

Porozumienie jest efektem polsko-chorwackich kontaktów, które rozpoczęły się w sierpniu ubiegłego roku w Rynie na Mazurach. Chorwaccy żupani uczestniczyli wówczas w Konwencie Marszałków Województw RP, podczas którego podpisali list intencyjny o współpracy międzyregionalnej.

  • fot. arch. ZW RP
  • fot. arch. ZW RP
  • fot. arch. ZW RP
  • fot. arch. ZW RP
  • fot. arch. ZW RP

Liczba wyświetleń: 566

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.