Aktualności

Pomoc niewidomym

2012.05.18 09:40 , aktualizacja: 2012.05.18 10:12
Autor: Łukasz Welenc, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot.Łukasz Welenc
fot.Łukasz Welenc
fot.Łukasz Welenc
fot.Łukasz Welenc

O problemach ludzi niewidomych rozmawiał marszałek Adam Struzik z prezesem Stanisławem Świderskim reprezentującym Komitet Pomocy Niewidomym w Polsce.

 

Komitet Pomocy Niewidomym w Polsce z siedzibą w Nowym Jorku jest jedną z najstarszych i największych polonijnych organizacji charytatywnych w Stanach Zjednoczonych. Początkowo Komitet współpracował z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. W latach 80. rozszerzył swoją działalność, ofiarowując pomoc środowisku niewidomych w całej Polsce. W gronie stałych partnerów znaleźli się m.in. Polski Związek Niewidomych, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym czy Spółdzielnia „Nowa Praca Niewidomych”. Nowojorski Komitet na bieżąco uczestniczy w życiu osób niewidomych, finansuje najpilniejsze ich potrzeby oraz obserwuje rozwój i zmiany zachodzące w sposobach ich organizacji.

 

Przez ponad pół wieku Komitet dostosowywał swoją pomoc do zmieniających się potrzeb środowiska. Współfinansował prace modernizacyjne m.in. w Bibliotece w Laskach im. Mileny Jurzykowskiej, Szkole Muzycznej z internatem przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Krakowie, Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niedowidzących w Bydgoszczy. Komitet ponadto bierze udział w realizacji programów powstałych we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Spotkanie odbyło się 17 maja br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Liczba wyświetleń: 472

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.