Aktualności

Świętujemy 60-lecie PAN

2012.05.24 15:55 , aktualizacja: 2012.05.25 12:11

Autor: oprac. Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Ponad 80 instytutów na pięciu oddziałach, blisko 3,6 tys. pracowników z czego ponad 1/3 to profesorowie – Polska Akademia Nauk świętuje 60-lecie istnienia. Jubileuszowa sesja Zgromadzenia Ogólnego PAN stała się okazją do uhonorowania placówki Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.

 

Nauka – tak jak demokratyczne społeczeństwo – może rozwijać się w warunkach gwarantujących wolność słowa, możliwość dyskusji i wymiany myśli, otwarty stosunek do nowych idei, uwzględnianie odmiennych racji. Słowa te od lat przyświecają działalności PAN, choć początki nie były łatwe. Podjęta w 1951 r. decyzja ówczesnych władz o utworzeniu PAN miała konkretne cele – chodziło o stworzenie instytucji, dzięki której świat polityczny miał zyskać wsparcie naukowców i kontrolę nad środowiskiem naukowym. Z drugiej strony ułatwiało to finansowanie badań naukowych, skoncentrowanych wokół problemów uznawanych za najważniejsze dla państwa.

 

Pierwszych 148 członków PAN oraz prezydium akademii nominowano 9 kwietnia 1952 r. Obecnie, od 2007 r., prezesem PAN jest prof. Michał Kleiber. Oprócz stołecznej siedziby, instytucja posiada oddziały w siedmiu miastach na terenie kraju. Ma stacje zagraniczne w Paryżu, Wiedniu, Brukseli, Rzymie i Moskwie, a także Centrum Badań Historycznych w Berlinie. Planuje się także utworzenie kolejnej w Kijowie. W strukturze PAN działa pięć wydziałów tematycznych – Nauk Humanistycznych i Społecznych, Nauk Biologicznych i Rolniczych, Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi, Nauk Technicznych oraz Nauk Medycznych.

 

Zasługi akademii dla rozwoju polskiej myśli naukowo-badawczej są nie do przecenienia – podkreślił Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, odznaczając instytucję Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Placówka nieustannie się rozwija, stawia na profesjonalizm i nowoczesność, a wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, stale potwierdza pozycję wiodącej jednostki naukowej w Polsce. - Cieszy mnie również skuteczne aplikowanie placówki o środki unijne - dodał. Popularyzacja wiedzy, udział w e-rozwoju Mazowsza, inwestowanie w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną, rozwijanie nowoczesnych technologii – to działania, które w wieloletniej perspektywie przekładają się na komfort życia wszystkich mieszkańców regionu – podsumował marszałek.

 

Spotkanie jubileuszowe odbyło się 24 maja br. pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Uroczystej sesji towarzyszyła debata „Nauka w Polsce: aspiracje vs możliwości”, w której wzięli udział przedstawiciele m.in. Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Nauki, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W Ogrodzie Botanicznym w Powsinie otwarto również wystawy prezentujące osiągnięcia jednostek naukowych PAN. Ekspozycje będą dostępne dla gości ogrodu od 25 do 27 maja br.

  • fot. D. Cichocka
  • fot. D. Cichocka
  • fot. D. Cichocka
  • fot. D. Cichocka
  • fot. D. Cichocka
  • fot. D. Cichocka
  • fot. D. Cichocka
  • fot. D. Cichocka
  • fot. D. Cichocka
  • fot. D. Cichocka
  • fot. D. Cichocka
  • fot. D. Cichocka
  • fot. D. Cichocka
  • fot. D. Cichocka

Liczba wyświetleń: 552

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.