Aktualności

Walne Zgromadzenie Członków Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie

2012.05.25 09:20 , aktualizacja: 2012.05.28 09:32

Autor: Mariusz Rudnicki, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Samorządność rzemieślnicza cieszy się wieloletnią tradycją. Początki Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie, skupiającego dziś firmy z całego Mazowsza, sięgają czasów II Rzeczypospolitej. Podczas Walnego Zgromadzenia Członków Cechu, 24 maja br., nagrodzono zasłużonych działaczy i omówiono plany dotyczące dalszej działalności.

 

Historia wołomińskiego cechu sięga 1924 r. Powstał wówczas Związek Rzemieślników Chrześcijan, w skład którego weszły cechy: piekarzy, rzemieślników wędliniarzy, zgromadzenie szewców, a w 1930 r. Cech Zjednoczonych Rzemieślników Budowlanych. W tym okresie powstał też największy w Wołominie Cech Skórzany oraz Cech Fryzjerów i Perukarzy.

 

Rzemieślnicy ufundowali sztandary, na drzewcach których wyryto nazwiska twórców zrzeszenia z okresu II Rzeczypospolitej. Gwoździe do drzewca sztandarów przybijali najwyżsi dostojnicy państwowi: marszałkowie Józef Piłsudski i Edward Rydz-Śmigły, premierzy Walery Sławek i Felicjan Sławoj-Składkowski. Obecnie wołomiński cech jest  jednym z większych na Mazowszu, zrzeszającym 190 firm.

 

Majowe Walne Zgromadzenie Członków Cechu stało się okazją nie tylko do przypomnienia historii organizacji. Przyjęto też budżet za poprzedni rok i udzielono absolutorium zarządowi. Podczas spotkania wyróżniono także zasłużonych członków cechu. W zgromadzeniu gościnnie uczestniczył wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, który zaprezentował plany inwestycyjne Samorządu Województwa Mazowieckiego w powiecie wołomińskim. Skupiono się przede wszystkim na inwestycjach drogowych. Dyskusja dotyczyła również możliwości wsparcia dla rzemiosła w regionie. Jak podkreślono, dużą pomocą dla rzemieślniczej działalności jest obecnie oferta Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych sp. z o.o. oraz Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego sp. z o.o.

  • fot. Mariusz Rudnicki
  • fot. Mariusz Rudnicki
  • fot. Mariusz Rudnicki
  • fot. Mariusz Rudnicki
  • fot. Mariusz Rudnicki

Liczba wyświetleń: 378

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.