Aktualności

„Gaz łupkowy w Polsce – szanse, zagrożenia, oczekiwania”

2012.05.30 16:10 , aktualizacja: 2015.07.14 12:26

Autor: oprac. Iwona Dybowska, wideo: Monika Guzowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc

O stanie poszukiwań i eksploatacji złóż gazu łupkowego w Polsce, oczekiwaniach samorządów oraz szansach i zagrożeniach związanych z wydobyciem surowca dyskutowali marszałkowie pięciu województw podczas konferencji zorganizowanej 30 maja br. w Warszawie.

 

W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie Ministerstwa Gospodarki, wzięli udział m.in. włodarze pięciu województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Do udziału w rozmowach zaproszeni również zostali prezes Zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska oraz reprezentanci gmin, na terenie których prowadzone są prace poszukiwawcze, m.in. Krokowa (woj. pomorskie) i Leśniowice (woj. lubelskie).

 

 

Relacja z konferencji cz.1

 

 

Relacja z konferencji cz.2

 

 

Podczas konferencji zaprezentowano stan poszukiwań i wykorzystania koncesji w Polsce, poruszono zagadnienia środowiskowe oraz omówiono kwestie prawne związane z eksploatacją złóż. Dyskusja stała się też okazją do wymiany doświadczeń z zakresu prowadzonych na terenie Polski prac poszukiwawczych i wydobycia gazu łupkowego. Uczestnicy spotkania zapoznali się także z raportem z wizyty studyjnej w Stanach Zjednoczonych. Jak podkreślono, w krajach, w których dominującym surowcem energetycznym jest węgiel, gaz łupkowy wpisuje się w strategię UE, zakładającą wprowadzanie gospodarki niskoemisyjnej. Amerykanie posiadają już dwudziestoletnie doświadczenie w eksploatacji złóż w łupkach, dlatego obserwacja ich procedur i wdrażanych technologii jest cennym źródłem informacji dla debiutującej w tym zakresie Polski.

 

Dla naszego kraju wydobycie gazu łupkowego to duża szansa na niezależność  i przestawienie rodzimej energetyki z węgla na gaz – podkreślił marszałek Adam Struzik. Dodał, że, zgodnie z informacją Geologa Wojewódzkiego, również na Mazowszu prowadzone są prace wiertnicze. Obecnie trwa analiza próbek skał pobranych z otworu wywierconego na koncesji „Siedlce”. W kwietniu br. rozpoczęto także wiercenie na koncesji „Rypin” w powiecie żuromińskim.

 

Konferencję zakończyło przyjęcie stanowiska Zarządu Związku Województw RP w sprawie poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego w Polsce oraz zabezpieczenia spraw środowiskowych, społecznych i gospodarczych.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 297 kB, Liczba pobrań: 465, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 1407

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.