Aktualności

Zbiórka makulatury – podsumowanie akcji

2012.06.14 15:45 , aktualizacja: 2012.06.22 10:48

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska

Dzieci z Mazowsza zebrały ponad milion kilogramów makulatury. To efekt zakończonej właśnie VIII edycji konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. W akcji wzięło udział blisko 41 tysięcy przedszkolaków i uczniów z 311 placówek oświatowych.

 

Konkurs trwał od 31 grudnia 2011 r. do 31 marca br. W tym czasie przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych gromadzili makulaturę i przekazywali ją do specjalistycznych punktów. Ilość zebranej makulatury potwierdzali w specjalnym raporcie, przesyłanym do urzędu marszałkowskiego. W rezultacie, w tegorocznej akcji, dzieci zebrały 1 096 456,39 kgmakulatury.

 

Spośród 311 szkół i przedszkoli, które zgłosiły się do konkursu, wyłonionych zostało 24 laureatów. Zwycięskie placówki otrzymały dyplomy oraz aparaty fotograficzne, gry i filmy edukacyjne, a także pomoce dydaktyczne. Nagrody wręczyła, 14 czerwca br., członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

„Konkurs – zbiórka makulatury” organizowany jest od 2005 r. W poprzednich siedmiu edycjach wzięło w nim udział ponad 353 654 uczniów z 2827 szkół i przedszkoli. Łącznie udało się zebrać 8 357 337,17 kgmakulatury. Oznacza to, że dzieci uratowały przed wycięciem drzewa z obszaru wielkości Lasu Bielańskiego.

 

Celem akcji jest zachęcenie przedszkolaków i uczniów do selektywnego zbierania surowców wtórnych. W ten sposób najmłodsi uczą się, jak segregować odpady oraz jak można je powtórnie wykorzystywać. Nie tylko zmniejsza to ilość zużywanej energii, wody i materiałów pierwotnych, ale także pozwala chronić środowisko przed zanieczyszczeniami. Dla przykładu, z jednej tony makulatury można wyprodukować około 910 kg dobrej jakości papieru, ograniczyć zanieczyszczenie powietrza oraz zużycie wody w procesie produkcyjnym. Trzeba pamiętać, że przetwarzając makulaturę, chronimy przede wszystkim drzewa i lasy przed wycinką, a jedna tona papieru to aż 17 drzew.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 116 kB, Liczba pobrań: 727, Adobe Acrobat Document
Rozmiar: 457 kB, Liczba pobrań: 3633, Dokument programu Microsoft Excel

Liczba wyświetleń: 1255

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.