Aktualności
O problemach w turystyce
2012.06.21 14:50 , aktualizacja: 2012.06.22 09:50
Autor: Łukasz Welenc, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
O dobrych praktykach w zakresie gwarancji ubezpieczeniowych udzielanych organizatorom turystyki dyskutowano podczas spotkania, którego gospodarzem był Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Główne tematy skupiły się wokół problemów wynikających z nieprecyzyjnych zapisów znowelizowanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych oraz przepisów wykonawczych, a także utworzenie katalogu tzw. dobrych praktyk, jako uzupełnienia istniejącego prawa. Zaproponowano m.in. doprecyzowanie zapisów dotyczących obowiązków stron w przypadku niewypłacalności organizatora turystyki oraz wprowadzenie kilku gwarancji od różnych ubezpieczycieli na ten sam okres.
Podczas spotkania przedstawiciele Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) zaprezentowali systemy związane z ochroną turystów w innych krajach europejskich, m.in. w Niemczech i Francji.
Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Izabela Stelmańska podkreśliła, że zarówno dla organizatorów turystyki, jak i dla towarzystw ubezpieczeniowych niepokojące są wyniki kontroli przeprowadzonych przez urząd marszałkowski, z których wynika, że znaczna większość organizatorów ma za niską sumę gwarancji ubezpieczeniowej.
Marszałek Adam Struzik zaznaczył, że kwestie dotyczące rekomendacji PIU w zakresie dobrych praktyk dotyczących gwarancji ubezpieczeniowych udzielanych organizatorom turystyki zostaną przedstawione na III Posiedzeniu Konwentu Marszałków Województw RP, który odbędzie się w Sieniawie w dniach 4-5 lipca 2012 roku. Jak podkreślił, województwo mazowieckie ma duże doświadczenie w zakresie turystyki; może stanowić przykład/inspirację dla innych województw.
Gościem spotkania, które odbyło się 21 czerwca br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie, była m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska.
Liczba wyświetleń: 668
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.