Aktualności
Nominacje Norwidowskie 2012
2012.06.28 15:40 , aktualizacja: 2012.06.28 16:01
Autor: Justyna Michniewicz, Kancelaria Sejmiku, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Kapituły Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida ogłosiły nazwiska nominowanych w czterech dziedzinach sztuki za dzieła i kreacje powstałe na Mazowszu w 2011 r., a także laureata wyróżnienia honorowego „Dzieło życia”.
Laureatem Nagrody „Dzieło życia” w 2012 roku, przyznawanej za całokształt pracy artystycznej ogłoszono Andrzeja Łapickiego – mistrza słowa i wielkiego artystę, aktora teatralnego i filmowego oraz reżysera, którego kilkudziesięcioletnia obecność na warszawskich scenach zostawiła trwały ślad w historii polskiego teatru.
W kategorii literatura nominowano Eugeniusza Kabatca za książkę „Ostatnie Wzgórze Florencji. Opowieść o Stanisławie Brzozowskim”, Piotra Müldnera-Nieckowskiego za książkę poetycką „Park” oraz Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego za tom poetycki „Imię i znamię”. Wśród nominowanych w kategorii muzyka znaleźli się Łukasz Borowicz za nagrania płytowe muzyki polskiej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej, Janusz Marynowski za Festiwal Szalone Dni Muzyki „Les Titans”, który odbył się w Teatrze Wielkim Operze - Narodowej w Warszawie oraz Janusz Olejniczak za płytę z recitalem Chopinowskim „Chopin. Mazurki, Walce, Nokturny, Polonezy, Ballada g-moll op. 23”.
W dziedzinie sztuk plastycznych nominowano Mirosława Bałkę za projekcję video „Fragment” w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej, Janusza Lewandowskiego za wystawę malarską w Nowym Domu Sztuki w Radziejowicach i Mieczysława Wasilewskiegoza ekspozycję „Mieczysław Wasilewski – Plakaty” w „Café Relaks” w Warszawie.
Do nagrody Norwidowskiej w kategorii teatr wytypowano Ewę Dałkowską nominowaną za rolę Goneryli i Julii w spektaklu „Opowieści afrykańskie według Szekspira”, wystawionym przez Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze w Warszawie, Jana Englerta za reżyserię dramatu „Udręka życia”, którą można obejrzeć w Teatrze Narodowym oraz Jarosława Gajewskiego za rolę Malvolia w spektaklu „Wieczór Trzech Króli” w inscenizacji Dana Jemmetta, granym w Teatrze Polskim.
Laureatów w poszczególnych dziedzinach sztuki poznamy 26 września br. podczas gali wręczenia nagród na Zamku Królewskim. Zwycięzcom wręczone zostaną statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości 20 tys. zł, a w przypadku laureata Nagrody „Dzieło życia” – 25 tys. zł. Wszyscy nominowani oficjalnie uhonorowani zostaną medalem pamiątkowym.
Nazwiska nominowanych ogłosili, podczas konferencji prasowej 28 czerwca br., przedstawiciele kapituł konkursowych: Janusz Fogler, Rafał Strent, Monika Strugała, Lech Śliwonik oraz Tomasz Wójcik. W spotkaniu uczestniczyli również członek zarządu Wiesław Raboszuk oraz przewodniczący sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Leszek Celej.
Liczba wyświetleń: 383
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.