Aktualności
Hołd największemu polskiemu trenerowi
2012.06.29 14:50 , aktualizacja: 2012.07.04 09:04
Autor: Łukasz Welenc, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot. Grzegorz Borysiak,...
- fot. Grzegorz Borysiak,...
- fot. Grzegorz Borysiak,...
- fot. Krzysztof Baryła
- fot. Krzysztof Baryła
- fot. Krzysztof Baryła
Na elewacji domu przy ulicy Madalińskiego 49/51 na warszawskim Mokotowie, w którym przez wiele lat mieszkał Kazimierz Górski, odsłonięto tablicę upamiętniającą tego wielkiego trenera. Wiązankę kwiatów złożył m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Odsłonięcie tablicy zbiegło się w czasie z podjęciem przez Sejm RP uchwały w sprawie nadania Stadionowi Narodowemu w Warszawie imienia Kazimierza Górskiego. Z inicjatywą wystąpiła Sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Izba niższa parlamentu podjęła uchwałę w obecności wybitnych piłkarzy drużyny Kazimierza Górskiego: Andrzeja Szarmacha - obecnie ambasadora EURO 2012, Henryka Kasperczaka i Lesława Ćmikiewicza. W Sejmie obecny był także syn legendarnego trenera - Dariusz Górski wraz z przedstawicielami Fundacji im. Kazimierza Górskiego.
Kazimierz Górski – wybitny polski trener i działacz piłkarski, w młodości także zawodnik, grający na pozycji napastnika. Selekcjoner reprezentacji Polski w latach 1970–1976. W okresie jego pracy trenerskiej polska drużyna osiągnęła największe sukcesy – złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r., trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w Niemczech w 1974 r. oraz srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 r. Kazimierz Górski był znakomitym wychowawcą młodzieży, człowiekiem skromnym, lubianym, powszechnie szanowanym. Zmarł w 2006 r. w Warszawie. Pośmiertnie odznaczony został przez UEFA Rubinowym Orderem Zasługi (Order of Merit in Ruby), będącym najwyższym z możliwych odznaczeń przyznawanych przez tę organizację.
Liczba wyświetleń: 666
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.