Aktualności

Polskie doświadczenia przykładem dla innych

2012.07.12 09:55 , aktualizacja: 2012.07.13 08:17

Autor: Konrad Wojnarowski, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Marszałek Adam Struzik wziął udział w obradach „okrągłego stołu” na temat polskich doświadczeń w przywracaniu demokracji, odbywających się w ramach wizyty oficjalnej w Polsce Przewodniczącego Zgromadzenia Konstytucyjnego Republiki Tunezyjskiej, Mustapha Ben Jaafara wraz z Delegacją Przedstawicieli Konstytuanty.

 

Wizyta odbywa się w czasie dokonującej się w Tunezji transformacji demokratycznej, w okresie trwających w tym kraju prac nad konstytucją, co przed laty stanowiło wyzwanie dla Polski. Tematy, które były poruszane podczas seminarium przez zaproszonych przedstawicieli środowisk politycznych oraz naukowych, stosownie do zainteresowań strony tunezyjskiej, to: konstytucja i system konstytucyjny, wybory w państwie demokratycznym, system parlamentarny oraz polski parlamentaryzm po 1989r., rozwój regionalny w systemie konstytucyjnym i samorządy lokalne, lustracja, a także inne kwestie, istotne dla rodzącej się demokracji.

 

Marszałek Adam Struzik wygłosił referat na temat samorządu terytorialnego w Polsce, rozwiązań prawnych i praktycznych aspektów funkcjonowania. Przybliżył zagranicznym gościom zasady jego działania, wspomniał o reaktywacji samorządu gminnego po 1990r. oraz o reformie z roku 1998,  w skutek której z  dniem 1 stycznia 1999r. wprowadzono w Polsce nowy zasadniczy podział terytorialny państwa, z 16 województwami, 308 powiatami ziemskimi, 65 powiatami grodzkimi i 2489 gminami. Marszałek wspomniał o zadaniach samorządu terytorialnego oraz relacjach między gminą, powiatem i województwem, oraz między samorządem terytorialnym a administracją rządową. Omówił też zasady finansowania samorządów. Przedstawił również kompletną strukturę działania samorządu województwa, na przykładzie województwa mazowieckiego

 

Marszałek Adam Struzik przypomniał także o fundamentalnym znaczeniu zasady pomocniczości oraz unitarnego charakteru państwa, które wynikają zarówno z praktyki ustrojowej, jak i konstytucji.  

Podkreślił, jak ważny jest samorząd dla funkcjonowania społeczeństwa i dodał że to właśnie w małych lokalnych społecznościach kształtuje się obraz społeczeństwa obywatelskiego.

 

Wśród gości spotkania znaleźli się między innymi: Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz oraz były Prezydent RP Lech Wałęsa.   

  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski

Liczba wyświetleń: 220

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.