Aktualności

Mazowieckie i łódzkie razem dla rozwoju

2012.07.16 08:55 , aktualizacja: 2012.07.17 14:42

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Porozumienie o współpracy pomiędzy województwami mazowieckim i łódzkim w ramach Makroregionu Polski Centralnej podpisali 13 lipca br. w Nieborowie marszałkowie Adam Struzik i Witold Stępień.

 

Współpraca obu regionów wzmocni ich pozycję na tle innych województw, a także w Unii Europejskiej. Przyczyni się także do zwiększenia dynamiki ich rozwoju. Do osiągnięcia zamierzonego celu marszałkowie chcą wykorzystać największe atuty swoich regionów, czyli m.in. autostradę A2, połączenia kolejowe i pozostałą infrastrukturę. W ramach porozumienia będą także współdziałać na rzecz budowy Kolei Dużych Prędkości oraz Centralnego Portu Lotniczego pomiędzy Łodzią i Warszawą. Zwrócą się również do Ministra Rozwoju Regionalnego z propozycją objęcia patronatem prac nad utworzeniem Makroregionu Polski Centralnej. Porozumienie zakłada współdziałanie na rynku pracy, m.in. poprzez ułatwienie dostępności do terenów budowlanych w pobliżu autostrady, współpracę w zakresie zaawansowanych technologii między instytucjami naukowymi i badawczo-rozwojowymi a przedsiębiorstwami obydwu województw, a także w zakresie sektora multimedialnego. Oba województwa będą także podejmować wspólne działania mające na celu lepsze wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturowych dla rozwoju turystyki, a także wzmocnienie pozycji obydwu regionów w zakresie opracowania wspólnej oferty inwestycyjnej i jej promocji.

 

­– Urodziłem się w województwie łódzkim i studiowałem w Łodzi, a żyję, pracuję i kieruję województwem mazowieckim. Wyzwaniem przyszłości dla naszych regionów jest ważne i silne miejsce w Europie. Szukamy przyjaciół daleko, podpisujemy porozumienia z różnymi regionami europejskimi, a powinniśmy ich szukać wśród naszych sąsiadów. Rozwój infrastruktury i gospodarki wyraźnie pokazuje, że tworzy się duopol Łódź – Warszawa. Silna urbanizacja między jednym a drugim miastem zbliża je do siebie. Warto inwestować w jego dalszy rozwój. Polsce zdecydowanie potrzebna jest Kolej Dużych Prędkości, a pierwszym jej połączeniem powinno być Warszawa – Łódź powiedział podczas konferencji Marszałek Województwa MazowieckiegoAdam Struzik. Ostatnio dużo się mówi o powstaniu centralnego portu lotniczego. Otworzyliśmy lotnisko w Modlinie, Łódź właśnie otworzyła swoje, ale zdecydowanie taki port powinien powstać między Łodzią a Warszawą. Teraz w Unii Europejskiej duże środki przeznaczane są na współpracę międzyregionalną. Będziemy zatem wspólnie pracować nad mazowiecko-łódzkim projektem – dodał.

 

 – Spotykamy się w połowie drogi między Warszawą a Łodzią. Jest to możliwe po otwarciu autostrady A2. Finalizujemy porozumienie pomiędzy naszymi województwami. Jest to szansa, aby Makroregion Polski Centralnej powstał i był silnie konkurencyjny nie tylko na mapie Polski, ale całej Europy. Współpraca pomiędzy naszymi województwami już trwa. Działa m.in. klaster owocowo-warzywny, a także składowisko odpadów w Opocznie, które obsługuje gminy zarówno z łódzkiego, jak i mazowieckiego. Takich inicjatyw może być więcej – podkreślił Marszałek Województwa ŁódzkiegoWitold Stępień.

  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski

Liczba wyświetleń: 400

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.