Aktualności

Święto Żelaza i Stali

2012.08.06 09:50 , aktualizacja: 2012.08.06 15:19
Autor: Katarzyna Klepaczewska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Jan Pajączkowski
fot.Jan Pajączkowski
fot.Jan Pajączkowski

Po raz kolejny w Chlewiskach (pow. szydłowiecki) na terenie zabytkowej huty żelaza, która jest częścią Muzeum Techniki w Warszawie, odbyło się Święto Żelaza i Stali. Wszyscy, którzy w tym dniu odwiedzili Chlewiska mogli zwiedzić hutę i zobaczyć wielki piec hutniczy opalany węglem drzewnym.

 

Podczas festynu zostały udostępnione muzealne ekspozycje: maszyna do szycia, samochody, motocykle i urządzenia hutnicze. Można było zobaczyć jak wytapiano żelazo w dymarce czy bito monety, podejrzeć pracę kowala i garncarza oraz podziwiać liczne wystawy twórców ludowych. Dodatkową atrakcją były giełda minerałów i prezentacje wydawnictw technicznych i regionalnych, a także degustacja swojskiego jadła, przygotowanego przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy.

 

Wicemarszałek Leszek Ruszczyk, który uczestniczył w obchodach święta, wyraził uznanie dla twórców ludowych prezentujących swoje dzieła i pracowników muzeum. Podziękował im za czas i energię, które poświęcają, by zabytki i tradycje nie stały się tylko wspomnieniem po dawnych czasach, ale ciągle żywym elementem kultury polskiej, który można odkrywać na nowo.

Liczba wyświetleń: 498

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.