Aktualności
Nowy sprzęt dla strażaków z subregionu radomskiego
2012.08.16 14:45 , aktualizacja: 2012.08.21 14:29
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
O 12 samochodów pożarniczych, 14 motopomp, 12 zestawów hydraulicznych narzędzi ratowniczych, piły do betonu i stali, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe wzbogacą się strażacy z jednostek ochotniczych straży pożarnych z subregionu radomskiego. Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel blisko 900 tys. zł. Umowy w tej sprawie podpisali 16 sierpnia br. wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz przedstawiciele samorządów lokalnych.
Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat konsekwentnie pomaga strażakom w zakupie nowoczesnego sprzętu. W tym roku, pomimo trudnej sytuacji finansowej, na tak ważne działania, jakimi są usuwanie skutków klęsk żywiołowych i ratownictwo drogowe, udało się wygospodarować 5 mln zł.
W roku bieżącym do urzędu marszałkowskiego wpłynęło aż 348 wniosków z całego województwa. Ich analizę przeprowadziła specjalnie powołana w tym celu komisja. W jej skład weszli m.in. przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, samorządu województwa oraz specjaliści ds. sprzętu przeciwpożarowego. Ostatecznie aż 275 jednostek z Mazowsza zostanie dofinansowanych, w tym 55 z subregionu radomskiego.
Tegorocznym priorytetem było zwiększenie mobilności mazowieckich jednostek strażackich. Dlatego w pierwszej kolejności brane były pod uwagę projekty dotyczące dofinansowania samochodów. Ostatecznie, dzięki pomocy samorządu województwa w tym roku zakupionych zostanie aż 59 samochodów pożarniczych (30 średnich, 23 lekkie oraz 6 średnich używanych). Co ważne, dzięki tym zakupom, wiele jednostek OSP z Mazowsza będzie miało możliwość wejścia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Pozostałe środki z budżetu województwa zostały przeznaczone na dofinansowanie sprzętu do ratownictwa drogowego i usuwania klęsk żywiołowych.W pierwszej kolejności brane były pod uwagę wnioski z gmin leżących przy dużych szlakach komunikacyjnych, które ubiegały się o sprzęt ratowniczy – np. dofinansowanie zestawów hydraulicznych, narzędzi ratowniczych, zestawów oświetleniowych czy namiotów pneumatycznych, służących do tworzenia jednostek dowodzenia w przypadku katastrofy. Następnym priorytetem był zakup sprzętu niezbędnego do usuwaniu skutków klęsk żywiołowych – taki jak motopompy, agregaty itp.
Nowy sprzęt powinien trafić do komend jeszcze w tym roku. Procedury przetargowe prowadzone będą przez gminy lub jednostki OSP.
Liczba wyświetleń: 460
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.