Aktualności

Specjalistyczny sprzęt dla jednostek OSP z subregionu płocko-ciechanowskiego

2012.08.17 13:15 , aktualizacja: 2012.08.21 14:25

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.arch.UMWM
  • fot.Łukasz Welenc
  • fot.Łukasz Welenc
  • fot.Łukasz Welenc
  • fot.Łukasz Welenc
  • fot.Łukasz Welenc


O 11 samochodów pożarniczych, łódź płaskodenną, 27 motopomp, 12 zestawów hydraulicznych narzędzi ratowniczych, piły do betonu i stali, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe wzbogacą się strażacy z jednostek ochotniczych straży pożarnych z subregionu płocko-ciechanowskiego. Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel ponad 1,1 mln zł.

 

Umowy na dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu dla 58 jednostek z subregionu płocko-ciechanowskiego uroczyście przekazał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik 17 sierpnia br. w Soczewce.

 

Jestem wdzięczny strażakom z ochotniczych jednostek straży pożarnej za ich determinację, ciężką pracę i poświęcenie. Bycie strażakiem to wielka odpowiedzialność i niezwykle wymagająca praca. Mam nadzieję, że nowoczesny sprzęt, który finansujemy, pomoże im w codziennych zmaganiach. To jednocześnie od ich umiejętności i niezawodności sprzętu zależy życie osób, którym strażacy niosą pomoc – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego od lat konsekwentnie pomaga strażakom w zakupie nowoczesnego sprzętu. W tym roku, pomimo trudnej sytuacji finansowej, na tak ważne działania, jakimi są usuwanie skutków klęsk żywiołowych i ratownictwo drogowe, udało się wygospodarować 5 mln zł.

Tegorocznym priorytetem było zwiększenie mobilności mazowieckich jednostek strażackich. Dlatego w pierwszej kolejności brane były pod uwagę projekty dotyczące dofinansowania samochodów. Ostatecznie, dzięki pomocy samorządu województwa w tym roku zakupionych zostanie aż 59 samochodów pożarniczych (30 średnich, 23 lekkie oraz 6 średnich używanych). Co bardzo ważne, dzięki tym zakupom, wiele jednostek OSP z Mazowsza będzie miało możliwość wejścia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

 

Pozostałe środki z budżetu województwa zostały przeznaczone na dofinansowanie sprzętu do ratownictwa drogowego i usuwania klęsk żywiołowych. W pierwszej kolejności brane były pod uwagę wnioski z gmin leżących przy dużych szlakach komunikacyjnych, które  ubiegały się o sprzęt ratowniczy – np. dofinansowanie zestawów hydraulicznych, narzędzi ratowniczych, zestawów oświetleniowych czy namiotów pneumatycznych, służących do tworzenia jednostek dowodzenia w przypadku katastrofy. Następnym priorytetem był zakup sprzętu niezbędnego do usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, takiego jak motopompy, agregaty itp.

 

Nowy sprzęt powinien trafić do komend jeszcze w tym roku. Procedury przetargowe prowadzone będą przez gminy lub jednostki OSP.

Liczba wyświetleń: 537

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.