Aktualności

Święto Plonów w powiecie sokołowskim

2012.08.20 13:25 , aktualizacja: 2012.08.21 14:09

Autor: Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka


Dożynki powiatu sokołowskiego, połączone z VIII Biesiadą Podlaską, odbyły się 19 sierpnia br. w Jabłonnie Lackiej (pow. sokołowski). Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, a następnie ulicami przemaszerował dożynkowy korowód z wieńcami. Tradycyjnie już gospodarze Święta Plonów dokonali ceremonii dzielenia chleba, który trafił do wszystkich uczestników uroczystości.

 

Podczas dożynek rozstrzygnięto konkursy na najsmaczniejszą potrawę regionalną i najładniejszy wieniec. W ramach biesiady podlaskiej odbył się przegląd kapel ludowych, którego celem jest prezentacja tradycji ludowego muzykowania, stylu śpiewania, gwary, strojów ludowych, jak również popularyzacja folkloru wśród młodszych pokoleń i środowisk twórczych.

 

Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska podziękowała władzom gminy i powiatu za pielęgnację tak ważnej tradycji ludowej. Jest to szczególny moment dla rolników, którzy dziękują za zebrane plony. To dzięki ich ciężkiej i trudnej pracy na nasze stoły trafiają najlepsze polskie produkty – dodała.

  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński

Liczba wyświetleń: 628

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.