Aktualności

Koniec z papierami w urzędach na Mazowszu?

2012.09.03 13:40 , aktualizacja: 2012.09.03 14:01

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Łukasz Welenc
  • Fot. Łukasz Welenc
  • Fot. Łukasz Welenc
  • Fot. Łukasz Welenc

Elektroniczny obieg dokumentów pomiędzy urzędami na Mazowszu oraz sukcesywne eliminowanie dokumentacji papierowej staną się możliwe dzięki Elektronicznej Platformie Wymiany i Obiegu Dokumentów Administracji Rządowej Województwa Mazowieckiego (EPWiOD). Koszt inwestycji wyniesie niemal 11,5 mln zł. 9,7 mln zł ze środków unijnych przyznał Zarząd Województwa Mazowieckiego. Natomiast 1,7 mln zł pochodzić będzie z budżetu Wojewody Mazowieckiego.

 

3 września br. umowę w tej sprawie podpisali Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Krzysztof Grzegorz Strzałkowski – wicemarszałek oraz Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki. Realizacja projektu zakończy się w czwartym kwartale 2014 roku.

 

To duży i bardzo ważny projekt, który jest jednym z elementów większej inwestycji – naszego projektu budowy sieci szerokopasmowego Internetu na Mazowszu. Zakłada on, że za trzy lata 100 proc. urzędów, firm i przedsiębiorstw, a także 95 proc. mieszkańców Mazowsza będzie miało dostęp do szerokopasmowego Internetu. Oznacza to korzystanie nie tylko z e-administracji, ale także innych usług publicznych np. medycznych czy szeroko pojętych informacji. Skoordynowanie tych wszystkich elementów zaowocuje na pewno dużym postępem cywilizacyjnym – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że szereg usług nabywamy drogą elektroniczną. Przez Internet robimy zakupy, płacimy rachunki, czytamy książki czy prasę. Pora więc na podobne zmiany w administracji publicznej – powiedział wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski. – Musimy być świadomi, że tak kosztowny projekt, podobnie jak projekt Internet dla Mazowsza nie mógłby być zrealizowany bez środków z Unii Europejskiej – dodał.

 

Projekt realizowany będzie w trzynastu jednostkach administracji rządowej na Mazowszu (Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie z delegaturamiw Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Ciechanowie i Siedlcach, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Rybackiej, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Farmaceutycznej, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna.

 

Lider przedsięwzięcia – Mazowiecki Urząd Wojewódzki (MUW) rozpocznie elektroniczny obieg dokumentów w komunikacji ze służbami administracji zespolonej. Wszystkie instytucje realizujące projekt otrzymają elektroniczną platformę. Stanowiska pracy urzędników wyposażone zostaną w oprogramowanie umożliwiające komunikację za pośrednictwem elektronicznych skrzynek podawczych. System będzie dostosowany do nowej instrukcji kancelaryjnej, by umożliwić pełne postępowanie administracyjne w postaci elektronicznej. EPWiOD służyć będzie do załatwiania spraw zarówno tych, które zostały wszczęte na podstawie dokumentów papierowych, jak i elektronicznych. Materiały dostarczone do urzędu tradycyjną pocztą zostaną zdigitalizowane – skany tych dokumentów funkcjonować będą w elektronicznym obrocie wewnątrz urzędu. Docelowo, tam gdzie będzie to możliwe, wyeliminowane zostaną dokumenty papierowe w komunikacji między urzędami.

 

-Zaczynam już podpisywać dekretacje elektronicznie, zrezygnowaliśmy też z papierowych wniosków urlopowych – powiedział wojewoda Jacek Kozłowski.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 30 kB, Liczba pobrań: 419, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 1384

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.