Aktualności

Park Innowacyjny w Celestynowie coraz bliżej

2012.09.10 10:00 , aktualizacja: 2012.09.11 15:33

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Fot. arch. UMWM
Fot. Artur Kubajek
Fot. Artur Kubajek
Fot. Artur Kubajek
fot. Krzysztof Ciesielski
fot. Krzysztof Ciesielski

8 września br. uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę Parku Innowacyjnego Celestynów Unipress. Podpisano także umowę o utworzeniu „Otwockiego Klastra Nowych Technologii” pomiędzy Narodowym Centrum Badań Jądrowych oraz Instytutem Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk (IWC PAN). Na budowę Parku Innowacyjnego Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył w ramach środków unijnych RPO WM 2007 – 2013 ponad 8,5 mln zł. W uroczystości wziął udział marszałek Adam Struzik.

 

45 km od Warszawy we wsi Lasek w gminie Celestynów obok istniejących już budynków Instytutu Wysokich Ciśnień powstanie nowoczesny park innowacyjny. Stanowić on będzie platformę do komercjalizacji rozwiązań z zakresu wysokich technologii. Projekt Parku Innowacyjnego Celestynów Unipress powstał z inicjatywy IWC PAN. W jego ramach przewiduje się budowę budynków „bazowych", w których zostaną umieszczone pracownie naukowców, konstruktorów i technologów oraz część laboratoriów specjalistycznych. Wygospodarowane zostaną także powierzchnie z przeznaczeniem na sale seminaryjne i pokazowe, pokoje negocjacyjne, sale szkoleniowe czy pomieszczenia socjalne i techniczne. Projekt przewiduje także uzbrojenie terenu – zasilenie w media, stworzenie infrastruktury drogowej oraz prace remontowe w wybranych, istniejących już budynkach.

 

Cała infrastruktura będzie dostępna dla podmiotów chcących rozwijać swoją działalność w branżach pokrewnych do działalności IWC. Wybudowane i adaptowane budynki dostosowane będą wielkością i uzbrojeniem do konkretnych potrzeb badawczo-technologicznych. Dzięki instalacji specjalistycznych urządzeń i instalacji linii doświadczalnych możliwe będzie opracowanie technologii gotowych do wdrożenia przemysłowego. Natomiast, zastosowanie modularnej konstrukcji hal laboratoryjno-produkcyjnych umożliwi ich rozbudowę lub zmianę przeznaczenia w miarę zmieniających się potrzeb technologicznych.

 

Przy Instytucie powstanie także kompleks laboratoriów oraz stworzone zostaną prototypy linii doświadczalnych dla innowacyjnych technologii przygotowanych do wdrożenia przez grupy badawcze IWC PAN. Baza laboratoryjna posłuży co najmniej sześciu jednostkom naukowym.

 

Budowa Parku Innowacyjnego Celestynów Unipress oraz rozbudowa laboratoriów i stworzenie prototypów linii doświadczalnych decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego umieszczone zostały na liście projektów kluczowych i uzyskały dofinansowanie unijne w wysokości ponad 35,2 mln zł. Całkowita wartość projektów to aż 41,4 mln zł.

Liczba wyświetleń: 502

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.