Aktualności

Podziękowanie za plony

2012.09.10 11:50 , aktualizacja: 2012.09.10 14:46

Autor: Łukasz Welenc, Katarzyna Klepaczewska (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Dożynki Diecezji Płockiej i Ziemi Płońskiej połączone z VII Płońskimi Gminnymi Dożynkami odbyły się 9 września br. na terenie Zespołu Szkół w Lisewie. W uroczystościach wziął udział marszałek Adam Struzik. Za plony dziękowano także w Zdziechowie (powiat szydłowiecki), Zakrzewie i Skaryszewie (powiat radomski). Tu rolników odwiedził  wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

W Lisewie Marszałek Województwa Mazowieckiego podziękował rolnikom za ich całoroczną, ciężką pracę i pogratulował plonów. Podkreślił, że dożynki to również czas, w którym możemy kultywować regionalne tradycje i cieszyć się z owoców pracy rolników i przedsiębiorców z Mazowsza. - Dzięki Waszej ciężkiej pracy, Drodzy Gospodarze, obszary rolnicze Mazowsza mogą śmiało konkurować z innymi europejskimi regionami. Angażowanie się w lokalne inicjatywy, ciągłe doskonalenie technik produkcyjnych, zgłębianie wiedzy ekonomicznej, prawnej i gospodarczej, a przy tym niezachwiane przywiązanie do fundamentalnych wartości zasługują na głęboki społeczny szacunek. W tym szczególnym dniu dziękuję za Wasz całoroczny trud i troskę, by ziemia wydała owoce, a na polskich stołach nigdy nie zabrakło chleba. Wdzięczny też jestem za Wasz aktywny udział w budowaniu silnego i konkurencyjnego województwa – podsumował marszałek Adam Struzik.

 

 Uroczystości rozpoczęła procesja delegacji dożynkowych; następnie mszę świętą dziękczynną odprawił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Libera. Programy artystyczne zaprezentowali zebranym gościom uczniowie ZS w Lisewie oraz Ludowy Zespół Artystyczny „Płońsk”. Gwiazdą wieczoru był Andrzej Piaseczny. Uroczystość zakończył pokaz sztucznych ogni.

 

Podobnie świętowano w powiecie szydłowieckim i radomskim - uroczystości dożynkowe rozpoczęto mszą świętą dziękczynną w intencji rolników; były występy ludowych muzyków, własnoręcznie wykonane rękodzieła lokalnych artystów, regionalne przysmaki,. Nie zabrakło również dożynkowych wieńców. Wicemarszałek Leszek Ruszczyk, gratulował rolnikom dobrych zbiorów i wyraził swoje uznanie dla zaangażowania mieszkańców w przygotowanie uroczystości.

  • fot. Marek Caliński
  • fot. Marek Caliński
  • fot. Marek Caliński
  • fot. Marek Caliński
  • fot. Marek Caliński
  • fot. Marek Caliński
  • fot. Katarzyna Klepaczewska
  • fot. Katarzyna Klepaczewska
  • fot. Katarzyna Klepaczewska
  • fot. Katarzyna Klepaczewska

Liczba wyświetleń: 822

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.