Aktualności

Modernizacja linii kolejowej E75

2012.09.12 16:15 , aktualizacja: 2012.09.14 16:05

Autor: MBPR, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Łukasz Welenc
  • fot.Łukasz Welenc
  • fot.Łukasz Welenc
  • fot.Łukasz Welenc
  • fot.Łukasz Welenc

W siedzibie urzędu marszałkowskiego, z inicjatywy i na zaproszenie Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, 12 września br. odbyło się spotkanie w sprawie projektu modernizacji linii kolejowej E75 Warszawa – Białystok, będącej częścią międzynarodowego szlaku Rail Baltica.

 

Wzięli w nim udział m.in.: wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, a także PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

W dyskusji przedstawiciele samorządów podnosili przede wszystkim sprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i kolejowego, podkreślając jednocześnie potrzebę kompleksowego podejścia do modernizacji układów komunikacyjnych. Przedstawiciele strony rządowej oraz PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w swoich wystąpieniach podkreślali wagę projektu oraz fakt, że znalazł się on „na ścieżce krytycznej”, a w związku z tym apelowali o znalezienie rozwiązania kompromisowego.  

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego, mając na uwadze bezpieczeństwo ruchu drogowego na Mazowszu, zaproponował opracowanie zintegrowanego projektu budowy bezkolizyjnych skrzyżowań dróg z linią kolejową E75. Byłby on realizowany w ramach obecnej oraz przyszłej perspektywy finansowej UE i stanowiłby przedmiot kontraktu terytorialnego. Propozycja ta spotkała się z poparciem wszystkich uczestników spotkania. Pierwszym krokiem na drodze do realizacji tego celu będzie powołanie zespołu złożonego z przedstawicieli samorządów, zainteresowanych resortów oraz PKP PLK. Jego zadaniem będzie określenie inwestycji pominiętych w dotychczasowym projekcie.

Liczba wyświetleń: 771

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.