Aktualności

Świetlice wiejskie - szansą na lokalną integrację

2012.09.17 14:50 , aktualizacja: 2012.09.21 14:37

Autor: opr. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot. arch. UG w...
  • fot. arch. UG w...
  • fot. arch. UG w...
  • fot. arch. UG w Wyczółkach
  • fot. arch. UG w...
  • fot. arch. UG w...
  • fot. arch. UG w...
  • fot. arch. UG w...
  • fot. arch. UG w...

Społeczności gmin Samorządek (pow. garwoliński) i Wyczółek (pow. siedlecki) zyskały nowe miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Rozbudowane i wyremontowane świetlice wiejskie pozwolą organizować życie społeczno-kulturalne i integrujące lokalną społeczność. W otwarciu inwestycji, zrealizowanych w ramach działania Odnowa i rozwój wsi" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, udział wzięła członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Świetlice wiejskie cieszą się coraz większym zainteresowaniem i wraz z rozwojem samorządności lokalnej umacnia się ich rola w małych społecznościach. Jest to nie tylko miejsce spędzania czasu wolnego w sposób ciekawy i pożyteczny przez dzieci i młodzież, ale też rekreacji, rozwijania zainteresowań, spotkań i zebrań starszych mieszkańców wsi.

 

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska pogratulowała sprawnej finalizacji inwestycji. Wyraziła też przekonanie, że zmodernizowane obiekty spełnią wszystkie oczekiwania mieszkańców i staną się miejscem spotkań oraz integracji całej wspólnoty.

 

W  Wyczółkach w ramach inwestycji wyremontowano parterowy budynek świetlicy o powierzchni użytkowej ponad 172 m². Wymieniono pokrycie dachowe, instalację wodno-kanalizacyjną, przeprowadzono remont instalacji elektrycznej, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto odnowiono elewację, a cały budynek ocieplono. Świetlica zyskała nowe wyposażenie m.in. stoły, krzesła, wieszaki czy sprzęt AGD. Całkowity koszt projektu to blisko 350 tys. zł, z czego aż 213 tys. zł to dofinansowanie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

W Samorządkach istniejącą świetlicę rozbudowano o nową część. Wymieniono m.in. pokrycie dachowe, instalację sanitarną, gazową i elektryczną, a także stolarkę okienną i drzwiową. Ponadto odnowiono elewację oraz utwardzono przylegający do obiektu plac. Świetlica zyskała także nowe wyposażenie kuchni m.in. meble oraz sprzęt gastronomiczny. Całkowity koszt projektu to ponad 1,5 mln zł, z czego 500 tys. zł to dofinansowanie Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Otwarciu świetlicy towarzyszyło przekazanie samochodu pożarniczego dla OSP w Samorządkach. Całkowity koszt zakupu auta to 210 tys. zł, z czego aż 160 tys. zł to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Liczba wyświetleń: 510

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.