Aktualności
Wizyta delegacji ze stanu Teksas na Mazowszu
2012.09.21 11:05 , aktualizacja: 2012.09.21 14:35
Autor: Sylwia Sztark, KM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Sylwia Sztark
- fot. Sylwia Sztark
- fot. Sylwia Sztark
- fot. Sylwia Sztark
- fot. Sylwia Sztark
- fot. Sylwia Sztark
Od wizyty na Mazowszu rozpoczęła swój blisko dwutygodniowy pobyt w Polsce siedmioosobowa delegacja z Teksasu, na czele z Jim’em Mazurkiewiczem, dyrektorem „Texas Agricultural Lifetime Leadership Program” – projektu o charakterze studiów podyplomowych, skierowanego do kadry kierowniczej w rolnictwie i polityce rolnej.
Temu aktywnemu działaczowi polonijnemu towarzyszyli m.in. senator Stanu Teksas Glenn Hegar oraz wykładowca i dziekan wydziału rolniczego na Uniwersytecie Stanowym Tarleton dr Don Cawthon. W skład delegacji weszli także przedsiębiorcy rolni zajmujący się uprawą bawełny, ryżu, soi i kwiatów oraz hodowcy bydła mlecznego i mięsnego.
19 września odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli: marszałek Adam Struzik, radny Leszek Przybytniak, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich w UMWM Radosław Rybicki, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Tomasz Waźbiński oraz wiceprezes Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Marcin Kulicki. Podczas rozmów goście z Teksasu zaprezentowali swój stan, a następnie wysłuchali wystąpień na temat województwa mazowieckiego jako atrakcyjnego obszaru inwestycyjnego zarówno pod względem położenia geograficznego, jak również poprzez kluczową rolę, jaką odgrywa w krajowej gospodarce. Ze względu na podobieństwo kierunków rozwoju, w trakcie dyskusji wyodrębniono obszary, które mogą stać się w niedalekiej przyszłości platformą ścisłej i regularnej współpracy pomiędzy Mazowszem a Teksasem. Są to głównie: sfera badawczo-rozwojowa, przemysłu i przetwórstwa chemicznego, energetyki oraz inwestycyjna.
Członkowie delegacji podczas pobytu na Mazowszu odwiedzili Białuty sp. z o.o. – firmę o znaczącej pozycji na rynku polskim i europejskim w zakresie przetwórstwa i rolnictwa, której produkty zgodne są z najwyższymi standardami europejskimi. Obserwowali proces przygotowywania ziemniaków do sprzedaży do polskich sieci handlowych. Goście byli zainteresowani historią przedsiębiorstwa, a także strukturą zatrudnienia i charakterystyką dostawców produktów rolnych.
Delegacja odwiedziła ponadto polski oddział saudyjskiej stadniny Al Khalediah Stables w Nowych Wrońskach koło Płońska, która liczy około 60 wierzchowców czystej krwi arabskiej. Zaprezentowano tu najważniejsze konie w stadninie, w tym także słynnego siwego ogiera Galbę – zdobywcę szeregu międzynarodowych tytułów. Goście byli pod ogromnym wrażeniem pięknych koni i otoczenia.
Teksańska delegacja spotkała się również z władzami Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku, gdzie zapoznała się ze strukturą doradztwa rolniczego w Polsce, a także miała możliwość poznania współpracowników ośrodka – przedstawicieli okolicznych gospodarstw rolnych, członków Płońskiej Izby Gospodarczej i przedsiębiorców oraz skosztowania, licznie nagrodzonych, produktów regionalnych. Amerykanie opowiadali o swoich gospodarstwach i trudnościach, jakie spotykają z powodu zróżnicowania klimatycznego, jakie występuje w ich stanie. Rozmawiano także o działalności sadowniczej, w tym przede wszystkim o uprawie jabłek.
20 września delegacja spotkała się z dyrektorem Departamentu Unii Europejskiej i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rolnictwa Julianem Krzyżanowskim. Gości interesowały przede wszystkim zagadnienia związane ze wspólną polityką rolną Unii Europejskiej i dopłatami bezpośrednimi w Unii i USA. Natomiast w Krajowej Izbie Gospodarczej Teksańczycy zapoznali się m.in. z przepisami regulującymi założenie firmy w Polsce oraz z największymi amerykańskimi firmami inwestującymi w naszym kraju.
Na koniec pobytu na Mazowszu goście z Teksasu odwiedzili Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie przyjął ich m.in. prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Marek Szyndel. Amerykanie zaprezentowali Texas A&M University System – system uczelni teksańskich składający się z 11 uniwersytetów, 7 stanowych agencji oraz jednego instytutu badawczego w zakresie rolnictwa. Rozmawiano także o możliwych obszarach współpracy bilateralnej.
Liczba wyświetleń: 762
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.