Aktualności

Wspomnienie generała Stanisława Sosabowskiego

2012.09.24 11:00 , aktualizacja: 2012.09.25 14:58

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Wrzesień jest miesiącem poświęconym pamięci generała brygady Stanisława Franciszka Sosabowskiego. To forma uczczenia 120. rocznicy urodzin działacza niepodległościowego. O czynach bohatera wspominano podczas warszawskich uroczystości 21 września br.

 

W pierwszej części spotkania przed tablicą Generała Sosabowskiego przy ulicy Podskarbińskiego – róg Grochowskiej przybliżono zgromadzonym sylwetkę generała i historię 21. pułku „Dzieci Warszawy”. Szczególną uwagę zwrócono na udział w walkach we wrześniu 1939 r., m.in. podczas bohaterskiej obrony niezdobytej grochowskiej „Reduty Skrzyżowanie”.

 

Ostatnim punktem oficjalnych uroczystości była ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą pamięci generała – Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował członek zarządu Wiesław Raboszuk. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć generała.

 

Podczas drugiej części spotkania, w sali widowiskowej Centrum Promocji Kultury, można było obejrzeć film pt. „Honor Generała” w reż. Joanny Pieciukiewicz.


Generał Stanisław Sosabowski urodził się 8 maja 1892 r. w Stanisławowie na Ukrainie. We wczesnej młodości działał w szeregach polskich organizacji niepodległościowych. Kiedy Polska była pod rozbiorami, w okresie I wojny światowej służył w armii austro-węgierskiej na wielu frontach. Gdy Polska w 1918 r. uzyskała niepodległość wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego, zajmując wysokie stanowisko w Sztabie Generalnym, a w 1923 r. po ukończeniu Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie, został w tej uczelni wykładowcą. W 1937 r. objął dowództwo 9. pułku piechoty „Legionów”, a następnie dowodził 21. pułkiem piechoty „Dzieci Warszawy”. Na jego czele we wrześniu 1939 r. bronił prawobrzeżnej Warszawy, za co został odznaczony Orderem Virtuti Militari V Klasy. Po kapitulacji Polski działał w konspiracji, a następnie przedostał się do Francji, gdzie został Dowódcą 4. Dywizji Piechoty. Po klęsce Francji, objął w Szkocji 4. Kadrową Brygadę Strzelców, którą przekształcił w nowoczesną formację wojsk spadochronowych – 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową. Za wybitne zasługi w jej tworzeniu i szkoleniu w czerwcu 1944 r. otrzymał awans do stopnia generała brygady. Generał zmarł w Londynie w 1967 r., a jego prochy zostały pochowane w grobie rodzinnym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

  • fot. arch. Urząd Dzielnicy...
  • fot. arch. Urząd Dzielnicy...
  • fot. Magdalena Roguska
  • fot. Magdalena Roguska
  • fot. Magdalena Roguska
  • fot. Wojciech Starzak

Liczba wyświetleń: 317

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.