Aktualności
Dzień Patrona Warszawy
Pięćdziesiąt lat temu patronem stolicy ogłoszono błogosławionego Władysława z Gielniowa. Uroczystości poświęcone bernardynowi odbyły się 23 września br. na warszawskim Ursynowie.
Centralnym punktem obchodów była uroczysta msza święta odprawiona w intencji stolicy, władz miasta i jej mieszkańców, koncelebrowana przez Jego Eminencję Księdza Kardynała Kazimierza Nycza Metropolitę Warszawskiego. Homilię wygłosił Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser, Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Po nabożeństwie delegacje władz miasta, rządowe i samorządowe złożyły wiązanki pod pomnikiem błogosławionego Władysława z Gielniowa. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował członek zarządu Wiesław Raboszuk.
Uroczystościom towarzyszył festyn rodzinny w Parku Przy Bażantarni. W programie znalazło się wiele atrakcji, m.in. występ Kapeli Praskiej, koncerty oraz programy słowno-muzyczne utrzymane w klimatach warszawskich.
Błogosławiony Władysław z Gielniowa urodził się w ubogiej mieszczańskiej rodzinie ok. 1440 r. Na chrzcie otrzymał imiona Marcin Jan. Po ukończeniu szkoły parafialnej w 1462 r., wstąpił na Akademię Krakowską, jednak jeszcze tego samego roku porzucił studia i wstąpił do krakowskiego zakonu franciszkanów obserwantów, zwanych bernardynami. Tam przyjął imię zakonne Władysław (Ładysław). Odznaczał się duchem pokuty (często pościł, nosił włosiennicę itp.). Należał do pionierów wprowadzających język polski do nabożeństw kościelnych. W latach 1486–1487 był egzaminatorem w sprawie cudów za przyczyną św. Szymona z Lipnicy, dzięki czemu zyskał rozgłos wśród polskich bernardynów. W 1759 r. papież Klemens XIII ogłosił błogosławionego patronem Królestwa Polskiego i Litwy. Decyzją papieża Jana XXIII od 19 grudnia 1962 r. jest głównym patronem Warszawy.
Liczba wyświetleń: 326
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.