Aktualności

Muzyczny jubileusz

2012.09.24 12:10 , aktualizacja: 2012.10.01 10:58
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. Mirosław Kazimierczak
fot. Mirosław Kazimierczak
fot. Mirosław Kazimierczak
fot. Mirosław Kazimierczak
fot. Mirosław Kazimierczak
fot. Mirosław Kazimierczak

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu świętuje jubileusz 30-lecia. Uroczystościom rocznicowym, które odbyły się w dniach 21-23 września br. towarzyszyły koncerty uczniów, pedagogów i absolwentów szkoły oraz wernisaż wystawy poświęconej patronowi placówki – dr. Marcinowi Kamińskiemu.

 

Doceniając dotychczasową działalność na rzecz wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży, marszałek uhonorował placówkę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Pogratulował dynamicznego rozwoju, odniesionych sukcesów oraz życzył kolejnych lat owocnej pracy dydaktycznej.

 

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu rozpoczęła działalność 1 września 1982 r. jako filia płockiej placówki. Podwaliny pod sierpecką edukację przygotował dr Marcin Kamiński, wykorzystując rozwój założonego przez siebie Społecznego Ogniska Muzycznego istniejącego już od 1972 r. Uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Płocku, sierpecką filię 1 stycznia 1988 r. przekształcono w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia. Dyrektorem został Ryszard Badowski, a dzięki jego staraniom szkoła została wyposażona w niezbędny sprzęt: instrumentarium oraz pomoce dydaktyczne. Założono też bibliotekę, która obecnie posiada 5 tys. woluminów.

 

Prężny rozwój placówki oraz ogromne zainteresowanie kształceniem muzycznym dzieci i młodzieży z rejonu Sierpca i ościennych województw, spowodowały, że zaczęto się koncentrować na rozwoju bazy dydaktycznej. Tu również inicjatywą wykazał się dyrektor – w 1990 r. placówka otrzymała budynek po byłym Komitecie Miejskim PZPR. Cztery lata później nadano jej imię dr. Marcina Kamińskiego.

 

Obecnie szkoła prowadzi edukację muzyczną w dwóch cyklach: sześcio- i czteroletnim. Naukę pobiera 107 uczniów w klasach: fortepianu, skrzypiec, gitary, akordeonu oraz instrumentów dętych drewnianych i blaszanych. Od 2009 r. utworzono też klasę perkusji, a w roku szkolnym 2010/2011 rozpoczęło działalność Ognisko Muzyczne, do którego mogą uczęszczać dzieci w wieku od czterech lat. Gra na wybranym przez siebie instrumencie pozwala najmłodszym nie tylko rozwijać zainteresowania, ale wpływa także na ich wielokierunkowy rozwój.

 

Placówka, od początku istnienia odgrywa ważną rolę w życiu społecznym i kulturalnym miasta. Na stałe w kalendarz imprez i działalność kulturalną placówki wpisał się już Festiwal Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II stopnia Regionu Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 449

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.