Aktualności

Posiedzenie komisji COTER

2012.09.27 12:45

Autor: Nina Małachowska, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Dyskusja nad realizacją strategii „Europa 2020” oraz wybór nowego przewodniczącego Komisji Spójności Terytorialnej (COTER) to główne punkty 13. posiedzeniu Komisji, które odbyło się 26 września br. W spotkaniu wziął udział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Nowy przewodniczący Komisji będzie sprawował funkcję do początku 2015 r., a został nim przedstawiciel polskiego regionu Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Wybór Polaka na to stanowisko przypadł na strategiczny moment – podejmowania kluczowych decyzji w sprawie kolejnej perspektywy finansowej 2014-2020.

 

Przewodniczący zapewnił, że komisja COTER zamierza ściśle współpracować z komisją Rozwoju Regionalnego (REGI) – bliźniaczą w Parlamencie Europejskim, której przewodniczącą jest Danuta Hübner. Wspólne działania mogą mieć kluczowe znaczenie zwłaszcza w ciągu najbliższych miesięcy dla negocjacji w sprawie podziału unijnego budżetu po 2014 r. Pierwsze spotkanie COTER – REGI odbędzie się już 10 października br. w trakcie zbliżającego się Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast Open Days. Podstawowym planowanym zagadnieniem rozmów ma być kwestia wzmocnienia pozycji polityki spójności w ramach negocjowanego obecnie pakietu legislacyjnego.

 

Członkowie komisji COTER dyskutowali także nad szeregiem projektów opinii. Jednym z najważniejszych był projekt dotyczący „Kodeksu postępowania w zakresie partnerstwa”, który zdaniem debatujących determinuje sposób realizacji strategii „Europa 2020”. Uznano, że władze regionalne i lokalne powinny być w pełni włączane w przygotowywanie umów partnerskich między Komisją Europejską a państwem członkowskim. Dodatkowo umowy te powinny zawierać  tzw. pakiet terytorialny ze stowarzyszeniami samorządów. Pozwalałoby to na niwelowanie różnic w systemie wielopoziomowego zarządzania.

 

Rozmawiano ponadto na temat komunikatu komisji „Najbardziej oddalone regiony UE: w kierunku partnerstwa na rzecz inteligentnego, trwałego wzrostu sprzyjającemu włączeniu społecznemu” oraz poruszono kwestie związane z rozwojem wynikającym z aktywności lokalnych społeczności.

Liczba wyświetleń: 330

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.