Aktualności
Gala wręczenia Nagród Norwidowskich 2012
2012.09.27 13:45 , aktualizacja: 2012.10.04 14:27
Autor: Justyna Michniewicz, Kancelaria Sejmiku, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot. Elżbieta Tomaszewska
- fot. Elżbieta Tomaszewska
- fot. Elżbieta Tomaszewska
- fot. Elżbieta Tomaszewska
- fot. Elżbieta Tomaszewska
- fot. Elżbieta Tomaszewska
- fot. Elżbieta Tomaszewska
- fot. Elżbieta Tomaszewska
- fot. Elżbieta Tomaszewska
- fot. Elżbieta Tomaszewska
26 września na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala wręczenia Nagród im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawana artystom tworzącym na Mazowszu. Statuetki Norwidowskie wręczyli laureatom członek zarządu Wiesław Raboszuk oraz przewodniczący sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Leszek Celej.
Nazwiska laureatów ogłosili przedstawiciele Kapituł Norwidowskich: Tomasz Wójcik, Jerzy Artysz, Rafał Strent, Lech Śliwonik oraz Janusz Fogler.
– Podczas dzisiejszego wieczoru poznają Państwo znakomitych artystów tworzących lub mieszkających na naszym pięknym Mazowszu, którzy za swoją twórczość, w kategoriach: literatura, muzyka, teatr i sztuki plastyczne, odbiorą wyróżnienie przyznawane corocznie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego – powiedział członek zarządu Wiesław Raboszuk, otwierając galę.
W imieniu przewodniczącego sejmiku gości przywitał Leszek Celej – przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – U podstaw Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida jest próba wykazania wielkiego sensu w tym co niegdyś Norwid powiedział: „I tak ja widzę przyszłą w Polsce sztukę,/Jako chorągiew na prac ludzkich wieży,/Nie jak zabawkę ani jak naukę/Lecz jak najwyższe z rzemiosł apostoła,/I jak najwyższą modlitwę anioła” – powiedział przewodniczący, cytując fragment poematu „Promethidion”.
Nagrodę „Dzieło życia” za całokształt twórczości Kapituła przyznała w 2012 roku Andrzejowi Łapickiemu – mistrzowi słowa i wielkiemu artyście, którego kilkudziesięcioletnia obecność na scenach Warszawy zostawiła trwały ślad w historii polskiego teatru. Odszedł od nas, nie doczekawszy uroczystego momentu. Aktora wspominali Lech Śliwonik oraz nominowani do tegorocznej nagrody Ewa Dałkowska i Jarosław Gajewski. – Kiedy w czerwcu dowiedział się o nagrodzie był prawdziwie poruszony. Jeszcze na początku lipca mówił do mnie: słuchaj ten wrzesień będzie bardzo miły, bo pamiętaj, odbieram Nagrodę Norwida – wspominała córka laureata Zuzanna Łapicka-Olbryska. – Nie sądziliśmy oczywiście wtedy, że dzieło jego życia przybierze ostateczny kształt, kiedy będziemy miały sposobność tę nagrodę odbierać – dodała Kamila Łapicka, żona zmarłego laureata.
Laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii literatura został Piotr Müldner-Nieckowski uhonorowany za książkę poetycką „Park”. – To jest tom, który przemawia głosem niesłychanie subtelnym i ściszonym – ocenił Tomasz Wójcik. Laureat, dziękując za to wyróżnienie, nadmienił, że „nie ma literatury, jeśli nie są znani jej twórcy, i taka gala to czyni”.
Za festiwal Szalone Dni Muzyki „Les Titans”, który odbył się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie uhonorowano statuetką Norwidowską inicjatora polskiej edycji – Janusza Marynowskiego – dyrektora orkiestry Sinfonia Varsovia.
Nagrodę w kategorii sztuki plastyczne otrzymał Mirosław Bałka za wystawę „Fragment” (projekcje wideo w przestrzeni), którą można było oglądać w zeszłym roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Rzeźbiarz podziękował kapitule oraz kuratorowi wystawy Markowi Goździewskiemu i wszystkim, którzy przy niej pracowali. – Wystawa jest budowana przez wielu ludzi i ta nagroda też im się należy – zaznaczył laureat.
Za reżyserię dramatu „Udręka życia”, którą można oglądać w Teatrze Narodowym w Warszawie, uhonorowano Jana Englerta, w imieniu którego statuetkę odebrał dyrektor naczelny sceny narodowej Krzysztof Torończyk.
Galę poprowadziła Monika Richardson, a uświetnił ją koncert Konstantego Andrzeja Kulki – skrzypce, Andrzeja Guza – fortepian oraz wokalistki Gaby Kulki. Goście obejrzeli również kreację sceniczną Patrycji Pióro – laureatki konkursu poetyckiego „Cyprian Norwid poeta naszej ziemi” (organizowanego przez wójta gminy Dąbrówka), która zaprezentowała wiersz Cypriana Norwida „Wspomnienie wioski”.
Liczba wyświetleń: 508
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.