Aktualności

Ponad 25 mln z Unii Europejskiej na Centrum Kreatywności

2012.09.27 14:00 , aktualizacja: 2012.09.27 15:46

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Stołeczna Praga staje się ulubioną dzielnicą twórczych przedsiębiorców. By zachęcić ich do dalszego odkrywania potencjału prawobrzeżnej Warszawy, przy ul. Targowej powstanie Centrum Kreatywności.

 

Inwestycja polegająca na adaptacji i rozbudowie zabytkowego budynku przy ul. Targowej 56 otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Podczas uroczystego podpisania umowy w tej sprawie z Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz Waltz Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali marszałek Adam Struzik oraz członek zarządu Wiesław Raboszuk.

 

- Cechą specyficzną branż kreatywnych jest to, że tworzą je przeważnie małe, często jednoosobowe firmy. Dlatego chcemy, by warszawiacy prowadzący twórczy biznes mieli na mapie stolicy takie miejsce, które jest tylko dla nich – gdzie mogą spotkać się, wynająć biurko, ale też zaprezentować próbkę swoich prac i porozmawiać z potencjalnymi klientami. Będzie nim Targowa 56– powiedziała przed podpisaniem umowy Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

 

- To bardzo dobrze, że w Warszawie powstaje przestrzeń dla rozwoju przedsiębiorczości twórczej, a co za tym idzie innowacyjnej. W naszym regionie wciąż brakuje miejsc, w których młodzi ludzie mogliby realizować swoje pasje czy tworzyć nowoczesne, designerskie projekty. Mam nadzieję, że Centrum Kreatywności na Targowej da im taką możliwość – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Centrum Kreatywności będzie, poprzez wspieranie przedsiębiorczości osób funkcjonujących w sektorze kreatywnym, technicznym i instytucjonalnym zapleczem dla działalności sprzyjającej rozwojowi gospodarczemu miasta. Ma również być swojego rodzaju uzupełnieniem Centrum Przedsiębiorczości Smolna 6 - projektu realizowanego już przez Warszawę przy udziale środków UE.

 

Targowa 56 ma pełnić funkcję inkubatora przedsiębiorczości dedykowanego kreatywnym start-upom. Pomoc oferowana przez Centrum będzie obejmowała m.in. preferencyjne stawki czynszu, szkolenia, wsparcie doradcze i informacyjne, a także dostęp do wspólnej infrastruktury technicznej i serwisowej. Nowoczesna przestrzeń dostosowana do profilu ludzi kreatywnych z pewnością okaże się walorem placówki. Inwestycja będzie realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj.

 

Planowanym zadaniem Centrum jest współpraca z instytucjami otoczenia biznesu, przedstawicielami środowisk kreatywnych, wsparcie twórczych i innowacyjnych projektów oraz przedsiębiorstw sektora kreatywnego, a także wspieranie postaw przedsiębiorczych wśród twórców. Już na tym etapie podpisano listy intencyjne o współpracy w ramach projektu z 9 partnerami. Są wśród nich m. in.: British Council, Akademia Leona Koźmińskiego, Fundacja Obserwatorium Zarządzania, Ogólnopolski Cech Rzemiosł Artystycznych, Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych, Politechnika Warszawska, Stowarzyszenie Przemysłów Kreatywnych, Akademia Sztuk Pięknych oraz Creative Hub.

 

Usytuowanie Centrum na Pradze Północ wpisuje się w działania miasta zmierzające do umocnienia wizerunku Pragi jako dzielnicy kreatywnej, przyjaznej sztuce i twórcom. Lokalizacja blisko dworca Wschodniego oraz Wileńskiego i budowanej II linii metra zapewni natomiast dobre skomunikowanie zarówno z innymi dzielnicami miastem, jak i okolicznymi powiatami.

 

Centrum Kreatywności przy ul. Targowej 56 jest kolejnym obiektem tworzonym w ramach Warszawskiej Przestrzeni Technologicznej (WPT). Celem WPT jest integracja inicjatyw, projektów i działań wspierających rozwój przedsiębiorczości i potencjału badawczo-naukowego w stolicy.

 

Szczegóły projektu:

Nazwa beneficjenta: m.st. Warszawa

Tytuł projektu: „Warszawska Przestrzeń Technologiczna Centrum Kreatywności Targowa 56”

Całkowita wartość projektu: 29 998 826,90 zł

Wartość dofinansowania: 25 473 793,11 zł

Działanie 1.3, Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego

  • fot. Joanna...
  • fot. Joanna...
  • fot. Joanna...

Liczba wyświetleń: 270

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.