Aktualności

W Krasnem powstanie Muzeum Rodu Krasińskich

2012.10.16 15:00 , aktualizacja: 2012.10.16 15:39

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot.UG Krasne
fot.UG Krasne
fot.UG Krasne
fot.UG Krasne

W odrestaurowanej zabytkowej wieży ciśnień w Krasnem powstanie Muzeum Rodu Krasińskich. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt otrzyma blisko 800 tys. zł unijnego dofinansowania. Umowę w tej sprawie podpisali, 16 października, wicemarszałek Leszek Ruszczyk, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz Wójt Gminy Krasne Paweł Kołakowski.

 

– Dzięki wsparciu z funduszy unijnych kolejny piękny mazowiecki zabytek odzyska dawny blask. Muzeum, które tu powstanie, doskonale wpisuje się w szlak kulturalnych pamiątek Mazowsza. Wierzę, że obiekt ten spotka się z dużym zainteresowaniem wszystkich zwiedzających – szczególnie, że w pełni zostanie przygotowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – podkreśliła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Krasne to dawny majątek rodu Krasińskich. Do naszych czasów zachował się zespół pałacowo-parkowy, a w nim neogotycka wieża ciśnień z drugiej połowy XIX w. Na jego terenie znajdują się liczne pamiątki po Krasińskich, które zostaną wykorzystane jako eksponaty w muzeum. Obecnie w wieży ciśnień mieści się Gminny Ośrodek Kultury.

 

Zabytkowy budynek wymaga gruntownej modernizacji. Prace remontowe obejmą m.in. fundamenty, ściany nośne i działowe, stropy, dach, schody, a także wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Ściany zostaną odgrzybione, będzie też wymieniona instalacja elektryczna, powstanie instalacja centralnego ogrzewania oraz wodno-kanalizacyjna. Zagospodarowany będzie również teren wokół budynku – zainstalowane lampy, wymienione ogrodzenie i bramy. Obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zwiększy się dostępność muzeum dla osób niewidomych – z myślą o nich wszystkie eksponaty opisane zostaną alfabetem Braille'a.

 

Oferta kulturalna muzeum będzie skierowana zarówno do polskich, jak i zagranicznych turystów – wszystkie tabliczki przy zbiorach i eksponatach będą miały opis w języku angielskim. Materiały promocyjne i reklamowe, dostępne do kupienia w kasie oraz powstający serwis internetowy będą przygotowane również w obcych wersjach językowych. Z myślą o potrzebach zagranicznych turystów projekt zakłada także zakup urządzeń multimedialnych ze słuchawkami, umożliwiający zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Nagrane audycje będą dostępne w kilku językach.

 

Muzeum Rodu Krasińskich uzupełni ofertę turystyczną północnego Mazowsza, związaną z rodem Krasińskich. Będzie też jedną z atrakcji dla turystów podróżujących zabytkową kolejką wąskotorową (Mława – Przasnysz – Krasne – Maków Mazowiecki).

 

Tytuł projektu: Poszerzenie oferty kulturowej gminy Krasne, poprzez odrestaurowanie zabytkowej wieży ciśnień, z przeznaczeniem na Muzeum Rodu Krasińskich

Całkowity koszt projektu: 1 078 750 zł

Kwota dofinansowania: 799 893,11 zł

Beneficjent: Gmina Krasne

Działanie 6.1. Kultura

 


Neogotycka wieża wodociągowa pochodzi z drugiej połowy XIX w. Znajduje się przy bramie wjazdowej, na terenie zespołu pałacowo-parkowego, założonego przez hr. Ludwika Krasińskiego. Park i cała okolica stanowiły majątek rodowy Krasińskich. Wieża, zaprojektowana przez Wincentego Rakiewicza, o powierzchni 62 m² jest nieotynkowana, zbudowana na planie prostokąta i wykonana z czerwonej cegły. Na jej elewacji widnieje piaskowcowy kartusz z herbem rodu Krasińskich – Ślepowron. Neogotycka wieża pierwotnie miała dwa piętra i dwukondygnacyjną przybudówkę zwieńczoną krenelażem. Obecnie jest to budynek jednopiętrowy. Początkowo pełniła rolę pawilonu parkowego z tarasem widokowym, z czasem przyjęła funkcję użytkową – dostarczała wodę do zabudowań dworskich, a na parterze i piętrze mieściły się pomieszczenia mieszkalne użytkowane przez służbę folwarczną. W latach 1885-1907 mieszkali w niej Nowotkowie. W latach 1933-1990  działało tam muzeum pamięci Marcelego Nowotki.

Liczba wyświetleń: 775

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.