Aktualności

Urząd Gminy w Pokrzywnicy zinformatyzowany

2012.10.16 14:30 , aktualizacja: 2012.10.17 09:39
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.UG Pokrzywnica
fot.UG Pokrzywnica

Mieszkańcy Pokrzywnicy i okolic będą mogli załatwiać wiele urzędowych spraw przez Internet. Ci, którzy nie mają dostępu do sieci w domu, będą mogli skorzystać z bezpłatnych punktów dostępu do Internetu w Urzędzie Gminy Pokrzywnica.

 

Nowy sprzęt komputerowy trafi również do czterech szkół podstawowych i gimnazjum. Inwestycja zostanie przeprowadzona dzięki przyznanej przez Zarząd Województwa Mazowieckiego dotacji unijnej w wysokości ponad 1,9 mln zł. Wartość całego przedsięwzięcia to koszt przeszło 2,3 mln zł. Umowę w tej sprawie podpisali, 16 października, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz przedstawiciele gminy Pokrzywnica – wójt Adam Dariusz Rachuba i skarbnik Halina Gryc.

.

Obecnie w gminie nie ma odpowiedniego dostępu do informacji elektronicznej, co utrudnia komunikację między gminą a jednostkami jej podległymi. Mieszkańcy mają niewielkie możliwości wykorzystywania elektronicznej formy kontaktu z urzędem. Dzięki planowanej inwestycji zarówno urząd, jak i pięć gminnych placówek oświatowych przejdą pełną informatyzację. Zostanie zakupiony niezbędny sprzęt – komputery, drukarki, kserokopiarka, skaner, a także odpowiednie oprogramowanie. Wszystkie instytucje będą odpowiednio zsieciowane. Będą korzystać z Zintegrowanej Platformy Informatycznej, która pozwoli obsługiwać jednolite systemy – np. finansowo-księgowy, zarządzania personelem. Dzięki temu sprawniej będzie przebiegać rozliczanie podatków i wnoszonych opłat.

 

– Zinformatyzowanie  gminy Pokrzywnica ułatwi mieszkańcom przede wszystkim dostęp do administracji, umożliwi kontaktowanie się z urzędem bez wychodzenia z domu – powiedziała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska. – Samorząd gminy pomyślał również o tych, którzy nie mają dostępu do komputera czy Internetu. Nie będą wykluczeni z pewnych udogodnień, ponieważ powstaną dla nich punkty publicznego dostępu do sieci – dodała.

 

Aby ułatwić mieszkańcom i przedsiębiorcom załatwianie spraw w urzędzie, powstaną dwa PIAP-y (czyli punkty publicznego dostępu do Internetu). Jeden z nich będzie wyposażony w drukarkę, która umożliwi drukowanie formularzy lub potwierdzeń.

 

Zwiększy się również dostęp do informacji na temat bieżącej pracy rady gminy – jej posiedzenia będą transmitowane przez Internet. Informatyzacja ma też dodatkowe aspekty – ekologiczny i ekonomiczny – nie trzeba będzie drukować wszystkich materiałów na sesje, ponieważ większość rzeczy dostępna będzie dzięki tablicy interaktywnej.

 

Projekt będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego  2007-2013, w odpowiedzi na konkurs przeprowadzony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych.

 

Tytuł projektu:Przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu w gminie Pokrzywnica

Całkowita wartość projektu: 2 318 894,40 zł

Kwota dofinansowania: 1 971 060,24 zł

Beneficjent: gmina Pokrzywnica

Liczba wyświetleń: 559

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.