Aktualności
Posiedzenie komisji COTER w Walencji
2012.10.24 15:25 , aktualizacja: 2017.01.31 11:05
Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Marszałek Adam Struzik wziął udział w wyjazdowym seminarium Komisji COTER „Oddziaływanie instrumentu »Łącząc Europę« i jego efekt dźwigni w dziedzinie terytorialnej”. Spotkanie odbyło się 24 października br. w hiszpańskiej Walencji.
Instrument „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility) jest nowym narzędziem finansowym zaproponowanym przez Komisję Europejską. Jego wdrożenie doprowadzić ma do powstania inteligentnych, w pełni powiązanych ze sobą sieci transportowych, energetycznych i cyfrowych. Efektywna polityka infrastrukturalna to warunek konieczny do utworzenia funkcjonalnego i zintegrowanego obszaru gospodarczego, który może zwiększyć konkurencyjność Europy. Nabiera to szczególnego znaczenia w czasie spowolnienia gospodarczego i w obliczu konieczności cięć finansowych w budżetach państw i regionów członkowskich.
Założenia nowego instrumentu spotkały się z poparciem członków Komisji COTER. Omówili oni sposoby przyczyniania się projektów infrastrukturalnych do pozytywnego rozwoju regionów, podkreślając znaczenie zachowania perspektywy regionalnej przy ich realizacji, niezależnie od tego, czy są to regiony położone centralnie czy peryferyjnie. Sprawnie działający transport czy sieci energetyczne i cyfrowe to niektóre z warunków prawidłowo funkcjonującego rynku wewnętrznego, przepływu osób i dóbr oraz spójności ekonomiczno-społecznej i terytorialnej Unii Europejskiej – podkreślano.
Ocenia się, że aby uzyskać oczekiwane efekty w obrębie tylko tzw. sieci bazowej należy zainwestować do roku 2030 ponad 1 bln euro. Sama sieć transportowa wymaga 500 mln euro, w tym sieć bazowa do 2020 r. wygeneruje koszty rzędu 250 mln euro. Na wsparcie projektu CEF przewiduje 50 mld euro, z czego 10 mld euro pochodzić będzie z Funduszu Spójności. Z planowanych środków sfinansowane zostaną przedsięwzięcia, dzięki którym uzupełniane będą braki w sieciach europejskich. Z punktu widzenia Polski ważne jest, aby dostępne były dla niej środki zarządzane z poziomu Brukseli, zwłaszcza pieniądze pochodzące z Funduszu Spójności. Te ostatnie, według przedstawicieli KE, zostaną podzielone na koperty krajowe i muszą być wydawane na projekty w sieci bazowej TENT.
Liczba wyświetleń: 294
powrótSzanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.