Aktualności

Ratujmy historyczne nagrobki na siedleckim cmentarzu

2012.10.25 07:55

Autor: Radosław Strzaliński (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Radsław Strzaliński
  • Fot. Radsław Strzaliński
  • Fot. Radsław Strzaliński
  • Fot. Radsław Strzaliński

Podobnie jak w ubiegłym roku – 1 i 2 listopada przy siedleckich cmentarzach odbędzie się zbiórka środków na odrestaurowanie zabytkowych nagrobków pochodzących z końca XIX wieku. Tegoroczną akcję „Ratujmy Historyczne Nagrobki na Siedleckim Cmentarzu” poprzedziła konferencja, w trakcie której przedstawiono szczegóły przedsięwzięcia.

 

W spotkaniu z władzami miasta, które odbyło się 24 października br., uczestniczyła także członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, która podkreśliła, że jest to niezwykle cenna akcja nie tylko dla Siedlec, ale również dobry przykład dla innych miast Mazowsza. Dodała, że dzięki instrumentowi wsparcia obiektów zabytkowych każdego roku z budżetu województwa przekazywane są środki na ratowanie zabytków.

 

Podczas ubiegłorocznej kwesty udało się zebrać ponad 14 tys. zł, które w całości zostały przeznaczone na odrestaurowanie pomników Konstantego Gorazdowskiego oraz Marii Michaliny Zembrzuskich. Renowacja zabytków w roku bieżącym została dodatkowo wsparta środkami z budżetu województwa mazowieckiego, w ramach dotacji udzielonych na prace konserwatorskie i restauratorskie, w kwocie 7,8 tys. zł. O tym, jak hojni okażą się tegoroczni darczyńcy dowiemy się niebawem…

Liczba wyświetleń: 335

powrót

Szanowni Państwo, jeżeli opublikowany artykuł nie jest prawidłowo odczytany przez czytnik ekranu, prosimy o przesłanie uwag do artykułu wraz z podaniem linka do informacji, której dotyczy pytanie. Postaramy się udostępnić bardziej czytelny plik.